Dá se letos omezit plíseň okurek? A mšice či klopušky?

2. 7. 2021

Z řady chorob, které ohrožují okurky, škodí na zahradě nejčastěji plíseň okurková. Ze škůdců napadají okurky na venkovních záhonech hlavně mšice a klopušky.

Strategie: Vypěstujte okurky dřív, než přijde plíseň

Plíseň okurková se stala nejvýznamnější chorobou okurek už v osmdesátých letech minulého století. Pokud pomineme četné chemické přípravky, spočívá ochrana proti plísni v časném pěstování odolnějších odrůd.

Projevy plísně okurkové na porostu

Plíseň okurková na listech okurky

Takovými jsou například Regina F1, Admira F1, Svatava F1, Jitka F1, Viola F1, Karolina F1, Aurea F1, Bohdana F1, Vanesa F1, Viktorie F1, Natalie F1 a další. Sice nejsou rezistentní, ale po napadení plísní dál obrůstají a plodí.

Jako opatření proti plísni se osvědčilo – a v letošním počasí může být klíčové – posunout termín sklizně na nejčasnější období léta. Komu se podaří díky předpěstované sadbě, zakrytím výsevu nebo nakličováním sklízet až o dva týdny dřív než obvykle, může mít svých 50 nebo 100 sklenic zavařených okurek včas. Dřív než plíseň získá převahu.

  • Jak známo, vlhkost listů urychluje napadení plísní. Proto rostliny zavlažujeme jen ke kořenům. Co se počasí týče, pomoci nám může rychlé osychání porostu.

Mšice a klopušky, nepřátelé okurek

S mšicemi si obvykle poradí jejich přirození nepřátelé, tedy slunéčka, zlatoočky, pestřenky a dravé ploštice. Když je v porostu najdeme, není obvykle třeba proti mšicím nic dělat. Mšice se nepřemnoží tak, aby rostlinu zahubily.Ve skleníku by to tak snadné pěstitel s mšicemi neměl.

Klopušky se jako škůdci okurek projevují až v posledních letech. Nejde přitom o nějaký nový druh, ale o běžného škůdce, který se však vyskytuje na okurkách mnohem více než v minulosti. Poškozují sáním vegetační vrcholy a mladé listy. Ty se deformují a rostlina špatně roste.

Klopuška napadá i okurky

Klopuška

Pokud se tyto příznaky přítomnosti klopušek objeví ve větším měřítku u mladých rostlin, je na místě ošetření insekticidním postřikem. Aktuálně dostupné přípravky uvádí Rostlinolékařský portál.

Při ošetření ještě před květem neporušíme stanovenou ochrannou lhůtu. Mějme však na paměti, že přípravkem pravděpodobně ohrozíme slunéčka, zlatoočky a ostatní přirozené nepřátele škůdců. Rozhodnutí je na nás, v zahradě nepůjde jen o okurky. Zkrátka zásah dobře promyslíme.

Užitečné je současně podpořit růst rostlin přihnojením ledkem a zálivkou – a ovšem teplým počasím.

Zdroj: www.holman.cz

Foto autor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

30. 7. 2021

Co mají společné pelargonie, muškáty a čapí zobáky

Balkonové pelargonie patří k robustním hrnkovým a truhlíkovým květinám. Mohou být pěstovány i na větrných místech a zůstávají dlouho pěkné, i když je občas zapomeneme zalít. Kvetou po celou vegetační sezonu od časného jara do pozdního podzimu.

zobrazit další rady a tipy