Od srpna lze muškáty množit řízkováním. Zakoření a přezimují
8. 8. 2021Nejsnáze muškáty zakoření z postranních krátkých, jen vylomených výhonků. Použít můžeme i ne příliš měkké stonkové řízky pelargonií.
Během zakořeňování řízků pelargonií pečlivě odstraňujeme veškeré žluté a suché listy. Právě tyto rostlinné zbytky bývají lákadlem pro plíseň šedou.
Preventivně doporučuji postřik proti plísním.
Další nejčastější chybou při řízkování je zčernání stonků řízků. To je způsobeno nesterilizovaným substrátem v kombinaci s nadměrnou zálivkou. Proto řízky zaléváme velmi opatrně! Jako prevenci zaléváme řízky výrazně zředěným roztokem protiplísňového přípravku nebo použijeme biofungicid formou zálivky, postřiku čí vmíchání do substrátu.
Problém jsou larvy smutnic. Smutnice jsou malé, asi 2 mm velké černé mušky. Domů si je přinesete s novou květinou, špatně sterilizovaným substrátem. Mušky neškodí, škodí jejich larvy.
Mušky smutnic nakladou vajíčka do substrátu, z nich se vylíhnou malé bílošedé housenky o velikosti do 5 mm. Tyto larvy žijí v substrátu a bohužel jejich nejoblíbenější stravou jsou mladé kořínky a stonky řízků. Při silném napadení mohou nenapravitelně zničit veškeré řízky. Stoprocentní ochrana není. Dospělé mušky se můžeme snažit odchytat na žluté lepové desky, které rozmístíme mezi rostliny. Substrát dostatečně sterilizujeme.
Osvědčilo se mi používat parazitické hlístice ve formě prášku, který se rozmíchá ve vodě a zalije se jím povrch substrátu. Parazitické hlístice vyhledávají v substrátu larvy smutnic a napadají je a zároveň se množí. Tyto hlístice napadají jenom larvy smutnic, příp. larvy dalšího škodlivého hmyzu, rostlin si naprosto nevšímají a neškodí jim.
Foto autorka
Poměrně velkému zimnímu nedostatku světla, které je důležitým růstovým a vývojovým faktorem pro řadu pokojových rostlin, přizpůsobíme především zálivku.