Chyby při řízkování muškátů přilákají choroby a škůdce

21. 8. 2020

Během zakořeňování řízků pelargonií pečlivě odstraňujeme veškeré žluté a suché listy. Právě tyto rostlinné zbytky bývají lákadlem pro plíseň šedou.

Preventivně doporučuji postřik proti plísním.

Další nejčastější chybou při řízkování je zčernání stonků řízků. To je způsobeno nesterilizovaným substrátem v kombinaci s nadměrnou zálivkou. Proto řízky zaléváme velmi opatrně! Jako prevenci zaléváme řízky výrazně zředěným roztokem protiplísňového přípravku nebo použijeme biofungicid formou zálivky, postřiku čí vmíchání do substrátu.

Zakořeněné řízky pelargonie

Řízky muškátů opatrujeme pečlivě, dbáme na čistotu substrátu i na opatrnou zálivku

Co se škůdci

Problém jsou larvy smutnic. Smutnice jsou malé, asi 2 mm velké černé mušky. Domů si je přinesete s novou květinou, špatně sterilizovaným substrátem. Mušky neškodí, škodí jejich larvy.

Mušky smutnic nakladou vajíčka do substrátu, z nich se vylíhnou malé bílošedé housenky o velikosti do 5 mm. Tyto larvy žijí v substrátu a bohužel jejich nejoblíbenější stravou jsou mladé kořínky a stonky řízků. Při silném napadení mohou nenapravitelně zničit veškeré řízky. Stoprocentní ochrana není. Dospělé mušky se můžeme snažit odchytat na žluté lepové desky, které rozmístíme mezi rostliny. Substrát dostatečně sterilizujeme.

Osvědčilo se mi používat parazitické hlístice ve formě prášku, který se rozmíchá ve vodě a zalije se jím povrch substrátu. Parazitické hlístice vyhledávají v substrátu larvy smutnic a napadají je a zároveň se množí. Tyto hlístice napadají jenom larvy smutnic, příp. larvy dalšího škodlivého hmyzu, rostlin si naprosto nevšímají a neškodí jim.

Foto autorka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 10. 2021

Na které záhony na podzim zarývat hnůj a proč

Zryjeme a vyhnojíme prázdné záhony. Hroudy usnadní mrazu a srážkám cestu do ornice. Půda lépe promrzne. Zbavíme se tak velké části semen a škůdců

zobrazit další rady a tipy