Chyby při řízkování muškátů přilákají choroby a škůdce

21. 8. 2020

Během zakořeňování řízků pelargonií pečlivě odstraňujeme veškeré žluté a suché listy. Právě tyto rostlinné zbytky bývají lákadlem pro plíseň šedou.

Preventivně doporučuji postřik proti plísním.

Další nejčastější chybou při řízkování je zčernání stonků řízků. To je způsobeno nesterilizovaným substrátem v kombinaci s nadměrnou zálivkou. Proto řízky zaléváme velmi opatrně! Jako prevenci zaléváme řízky výrazně zředěným roztokem protiplísňového přípravku nebo použijeme biofungicid formou zálivky, postřiku čí vmíchání do substrátu.

Zakořeněné řízky pelargonie

Řízky muškátů opatrujeme pečlivě, dbáme na čistotu substrátu i na opatrnou zálivku

Co se škůdci

Problém jsou larvy smutnic. Smutnice jsou malé, asi 2 mm velké černé mušky. Domů si je přinesete s novou květinou, špatně sterilizovaným substrátem. Mušky neškodí, škodí jejich larvy.

Mušky smutnic nakladou vajíčka do substrátu, z nich se vylíhnou malé bílošedé housenky o velikosti do 5 mm. Tyto larvy žijí v substrátu a bohužel jejich nejoblíbenější stravou jsou mladé kořínky a stonky řízků. Při silném napadení mohou nenapravitelně zničit veškeré řízky. Stoprocentní ochrana není. Dospělé mušky se můžeme snažit odchytat na žluté lepové desky, které rozmístíme mezi rostliny. Substrát dostatečně sterilizujeme.

Osvědčilo se mi používat parazitické hlístice ve formě prášku, který se rozmíchá ve vodě a zalije se jím povrch substrátu. Parazitické hlístice vyhledávají v substrátu larvy smutnic a napadají je a zároveň se množí. Tyto hlístice napadají jenom larvy smutnic, příp. larvy dalšího škodlivého hmyzu, rostlin si naprosto nevšímají a neškodí jim.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

7. 6. 2023

Během suchých dní zaléváme jahody jednou týdně

Dobrá chuť plodů jahod není jen odrůdovou záležitostí. Velký vliv má také zálivka, kdy pokud více zaléváme (nebo více v tomto období prší), plody přerůstají a jejich chuť je mdlá až fádní. Pokud dostatečně neprší nebo za přísušku, postačí jahodám zálivka

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x