Děčínská kotva 2021 v jubilejním ročníku

14. 9. 2021 - 19. 9. 2021
Střední škola zahradnická a zemědělská A. E. Komerse v Děčíně – Libverdě

Letošní 50. ročník floristické soutěže Děčínská kotva se uskuteční ve dnech 14. a 15. září v areálu Střední školy zahradnické a zemědělské Antonína Emanuela Komerse v Děčíně. Naváže na ni výstava vzniklých floristických prací, které mohou návštěvníci obdivovat od 17. do 19. 9. 2021 tamtéž.

Děčínská kotva není jen nejstarší a nejvýznamnější floristickou soutěží u nás. Díky Svazu květinářů a floristů je také Mistrovstvím floristů ČR, které pro vítěze znamená odrazový můstek do mezinárodních soutěží, jako je Europa Cup pro profesionály nebo Eurofleurs pro juniory.

U zrodu Děčínské kotvy v roce 1971 stáli pedagogové děčínské školy ing. Antonín Kubíček a jeho manželka ing. Dagmar Kubíčková, kteří se po 30 let aktivně věnovali organizaci soutěže.

Akci spolupořádá Střední škola zahradnická a zemědělská škola A. E.  Komerse a Svaz květinářů a floristů ČR, který je vyhlašovatelem této soutěže. Neobešla by se bez pravidelného finančního přispění Ústeckého kraje a statutárního města Děčín. V letošním roce ji podpořilo i Ministerstvo zemědělství.

Odborným mediálním partnerem soutěže je vydavatelství ProfiPress a jeho časopisy Floristika a Profi Florista. Květinovým partnerem mistrovství je společnost Klia CZ, s. r. o.

Soutěžní témata Děčínské kotvy 2021

Hlavním tématem, které se vine všemi soutěžními disciplínami, jsou Kouzla barev. Přihlášení floristé v seniorské kategorii a studenti zahradnických škol v juniorské kategorii budou soutěžit ve čtyřech disciplínách. Tři z nich jsou předem zadané, jedna je tajná.

První disciplína pro obě kategorie nese název Proti sobě, přesto spolu. Soutěžící budou mít za úkol vytvořit s využitím kontrastu nápaditou svatební dekoraci pro nevěstu nesenou v ruce nebo na ruce.

Ve druhé soutěžní disciplíně s názvem Mnoho tónů půjde o volně vázanou kytici, ve které má být uplatněn soulad barev.

Třetí soutěžní úkol Nad hlavou je tajný. Pro nastudování zadání této disciplíny a její realizaci tvorbu mají soutěžící vymezený čas 120 minut.

Druhý soutěžní den bude patřit poslednímu soutěžnímu úkolu Všechny barvy duhy, kdy budou soutěžící vytvářet samostojnou květinovou bránu v exteriéru za použití minimálně tří barev.

Na své si přijde i žákovská kategorie, kterou zaštiťuje Český zahrádkářský svaz. Žáci vytvoří květinovou mísu na slavnostní tabuli a kytice.

Celé mistrovství vyvrcholí slavnostním galavečerem ve venkovním areálu školy. Noví vítězové zde převezmou pomyslné žezlo nad českou floristikou od předchozích mistrů svého oboru. Bude pokřtěna nová publikace nakladatelství ProfiPress s příznačným názvem Barvy.

přečtu si další podrobnosti

V loňském roce se soutěž Děčínská kotva kvůli pandemické situaci přesunula na sociální sítě. Soutěžící měli za úkol vytvořit kytici jako poděkování všem v první linii a vyfotit ji. Po zveřejnění fotografií na FB profilu Děčínské kotvy se do hlasování (lajkování) mohl zapojit každý.

V letošním roce platí stejné zadání pro kategorii Hobby, jen kytice jsou tentokrát gratulací k 50. výročí soutěže. Zaslané fotografie kytic budou na FB profilu zveřejněny 11. srpna 2021. A je na co se těšit.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 9. 2021

Podzimní dřeviny, které upoutají okrasným plodenstvím

Mnohé z těchto dřevin jsou nejen výraznou okrasou zahrady v tomto období, ale jejich plody přetrvávají na dřevinách dlouho do podzimního i zimního mrazivého období. Bohatě v tomto období plodí okrasné jabloně, mahonie, pámelník okrouhlolistý …

zobrazit další rady a tipy