Podzimní Flora Olomouc 2021: …v říši ovoce a zeleniny

14. 10. 2021 - 17. 10. 2021
Výstaviště Flora Olomouc

Význam ovoce a zeleniny pro člověka a zdravé způsoby pěstování zdravých plodin se stalo tématem podzimní části výstavy Flora Olomouc – Hortikomplex. K vidění je od 14. do 17. října 2021.

Hlavní expozici v pavilonu A se již tradičně připravují ve spolupráci Zelinářská unie Čech a Moravy, Ovocnářská unie Moravy a Slezska a Český zahrádkářský svaz. Na olomouckém Výstavišti Flora představí nejlepší české výpěstky a prezentace českých a moravských producentů ovoce a zeleniny.

Přečtu si info od pořadatele

Téma výstavy koresponduje s obsahem iniciativy Organizace spojených národů, jejíž Valné shromáždění vyhlásilo rok 2021 jako Mezinárodní rok ovoce a zeleniny.

„Jsme rádi, že se Výstaviště Flora Olomouc zapojilo do celosvětové iniciativy OSN, která připomíná význam ovoce a zeleniny pro zdraví každého z nás,“ zdůraznila Eva Fuglíčková, předsedkyně představenstva Výstaviště Flora Olomouc.

Součástí podzimní etapy Flory Olomouc jsou i oblíbené Zahradnické trhy a festival gastronomie a nápojů Olima 2021, v jehož rámci se uskuteční soutěž kuchařů a cukrářů Olima Cup, mezinárodní Grand Prix ovocných destilátů Flora Košt či soutěžní klání o nejlepší marmeládu Flora Džem.

Základní vstupné: online 130 Kč do 30. 9. 21, poté 140 Kč. Na místě 160 Kč.

Z programu:

  • slavnostní vyhlášení letošních držitelů certifikátu Regionální potravina Olomouckého kraje,
  • tradiční Dýňodlabání – soutěž pro žáky základních škol v dlabání dýní,
  • včelařská výstava Hanácká včela.

Zemská výstava starých dobrých odrůd v pavilonu B

Výstava, kterou pořádá Český svaz ochránců přírody v rámci svého programu na oživení starých ovocných odrůd, je určena široké i odborné veřejnosti. Představí staré odrůdy, jejich chuť, využití i hospodářský význam.

Gdánský hranáč, odrůda jabloně

Jablka odrůdy Gdánský hranáč

Zatravněné ovocné aleje a sady mohou vedle jiných přínosů být přesně tím přirozeným prostředím, které dokáže mírnit klimatické změny v místním měřítku a zároveň přinášet velmi dobré produkty.

Po celou dobu výstavy bude k dispozici poradenská služba s informacemi o vlastnostech odrůd. Odborníci pomohou s výběrem historické odrůdy pro výsadbu, zodpoví pěstitelské dotazy, nasměrují zájemce na další spolupracovníky programu a znalce odrůd.

Květinové vazby v olomouckých památkách

V souvislosti s podzimní etapou Výstaviště Flora Olomouc ve spolupráci s předními českými floristy pořádá od 14. do 29. října 2021 akci Rozkvetlé památky – přehlídku jedinečných květinových aranžmá nainstalovaných v olomouckých sakrálních památkách. Vazby ozdobí kostely: Husův sbor, sv. Mořice, Neposkvrněného početí Panny Marie a Panny Marie Sněžné.

Finále Floristické soutěže 2021

Při podzimní části Flory Olomouc 2021 se v pátek 15. října sejdou finalisté Floristické soutěže 2021, vítězové předchozích zemských kol.

Zájemci o květinové vazby mohou v pavilonu A sledovat, co soutěžící vytvoří v jednotlivých disciplínách. Tady je program soutěže.

 

Další akce pro zahrádkáře

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

8. 12. 2023

Do konce prosince lze odebírat a uskladnit rouby révy vinné

Rouby révy o délce 30 cm odebíráme z jednoletého dřeva. Lehce je zvlhčíme, zabalíme do igelitového sáčku a uskladníme ve studeném sklepě, chladicím boxu apod. Také pro révu platí, že množitelský materiál stejně jako sazenice musí být zcela zdravé.

zobrazit další rady a tipy