Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené – bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Zřízení nových zahrádek

< zpět
Autor: Miroslav Zajíc 2021-08-16 12:08:20

Zdravím,
máme pozemek, na kterém by se daly vytvořit cca 4 zahrádky k pronájmu. Chtěl bych se zeptat zde zkušených zahrádkářů, jak si představujete takovou ideální zahrádku a co bychom tam měli udělat, aby to pro zahrádkáře bylo atraktivní.

Pozemek je oplocený, ale prozatím nejsou jednotlivé zahrádky nijak oddělené. Země je jílovitá a zatravněná. Na pozemku je kopaná studna, dále plánujeme udělat nádrže na dešťovou vodu. K dispozici bude společná splachovací toaleta v budově vedle zahrádek.

Otázka je, máme zemi nějak zúrodňovat, nebo si to zahrádkáři udělají sami? Máme tam připravit nějaké záhony? Je nutné jednotlivé zahrádky oplotit? Je potřeba tam dávat nějakou chatku? Musí tam být k dispozici elektřina? Co dalšího by tam mělo být?

Předem díky za jakoukoliv radu!

Autor: SPCH 2021-08-17 09:01:57

Kde-lokalita, dostupnost, rovina, svažitost, vzdálenost od obytné zóny, světelné poměry, nam.výška, uvažovaná doba+cena pronájmu...?

Autor: Miroslav Zajíc 2021-08-17 11:45:30

Lokalita Skalná (malé město)
dostupnost - autem, autobusem, vlakem, pro obyvatele obce pěšky
terén je rovinatý, není tam žádný svah
pozemek je přímo v obytné zóně - je to velká zahrada u domu
světelné poměry - není to z žádné strany zastíněné, žádnou budovou, pouze ploty a pár stromů
nadmořská výška 460 mnm
uvažovaná cena cca 1500,- měsíčně, pokud by bylo s malou chatkou, tak cca 2000,-
doba pronájmu - dlouhodobě

Autor: SPCH 2021-08-17 12:24:18

Ješte velikost plochy a je to komplet. Pokud jde o místo, kde si kopl do míče Pavel Nedvěd, tak asi o zájemce nebudete mít nouzi!

Autor: Miroslav Zajíc 2021-08-17 12:53:32

Zahrádky budou o velikosti 300m2 plus společné příslušenství (altánek k posezení, splachovací WC, studna)

Ano je to vedle hřiště, kde hrál Pavel Nedvěd :)

Autor: Miroslav Zajíc 2021-08-19 17:27:08

A máte tedy nějakou radu, teď když máte všechny informace komplet? :) Díky!

Autor: SPCH 2021-08-20 08:46:18

Miroslave, Vy máte zboží, kterému bylo uděláno promo-teď to ještě rozhlašte tam u Vás v kraji, kupci se jistě přihlásí.

Autor: Miroslav Zajíc 2021-08-20 12:10:28

Ok, ale zajímá mě spíš, jak bych měl zahrádky připravit. Jestli by tam měly být už připravené záhony, oplocení, jestli je nutností chatka, jestli mám nějak zúrodňovat tu půdu, jestli je tam potřeba přivést elektřinu.

Jinými slovy, kdybyste si chtěl pronajmout zahrádku, jaké by byly vaše požadavky? Stačil by vám kus jílovitého trávníku a všechno byste si tam udělal sám? Nebo už to musí být nějak víc připravené?

Autor: Ivan Dvořák 2021-08-20 16:59:10

Obyčejně lidé dostávají pozemek v tom přírodním stavu. A podle toho s ním nakládají dále. On ne každý bude chtít dělat zahradu stejně jako ten druhý. Třeba jeden bude chtít zúrodnit do hloubky jen část, jinou jen na povrchu, jiný se zhlédl v záhonech nad terénem, takže nebude zúrodňovat vůbec. Ten zdroj elektřiny je dobrá věc, v kolonii jsme po deseti letech kopali přípojky na každou parcelu. S ohledem na ruch, je lepší elektrické nářadí než se spalovacím motorem.
Pokud chcete pozemek připravit téměř dokonale, měl byste k němu vybrat i ideální nájemce, kteří budou mít podobné nároky. Pak můžete vybudovat podsklepenou stavbu(s el. přípojkou, popřípadě i se stojánkem na vodu) uprostřed, kde bude mít každý čtvrtinu otočenou do svého dílu a každý následující nájemce už půjde do hotového.
Doba nájmu se může odvíjet od toho, jestli si budou moct nájemníci vysadit stromky. Když to nepůjde, pak nájem může být kratší. Solidní doba je deset let, pokud budou moct nájemci vysadit třeba ořešák, třešeň, vyšší kmenné tvary ovocných stromů, které začínají plodit třeba až po pěti a více letech od výsadby je to málo.
Nebo to můžete udělat jako Baťa. Ten stěhoval lidi do domků se zahrádkou, ve které byla třešeň (vyšší tvar), jabloň spíše jako ČK, na hranici pozemku živý plot, u nás je to ptačí zob. A co člověk vysadil dál bylo na něm.

Autor: Miroslav Zajíc 2021-08-23 13:42:12

Ivan Dvořák: Děkuji za rady. Zatím to vidím tak, že bych na pozemeku rozvezl písek a nějaké hnojivo a projel vertikutátorem - aby se zlepšil trávník. Nad to bych možná pro každou zahrádku udělal vyvýšený záhon ze substrátu. Zahrádky bych zatím vytyčil nějakými laťkami nebo patníky. Nevím, jestli je potřeba vyloženě dělat mezi jednotlivými zahrádkami plot. Hodně zvažuji jestli udělat chatky nebo ne, to je asi největší náklad a bude se to asi muset řešit i se stavebním úřadem.

Trochu mě děsí doba pronájmu 10 let. Nevím jaké jsou zvyklosti u zahrádek, ale třeba na byty dáváme 1 rok. Pokud je nájemník slušný, tak se každý rok smlouva prodlužuje. Pokud slušný není, tak nemusíme smlouvu složitě vypovídat a jednoduše mu řekneme, že už se nebude prodlužovat.

Ohledně elektřiny mám pouze obavy aby nedocházelo k nějakým černým odběrům. Asi bych udělal každému nájemníkovi podružný elektroměr a jednou za rok by se to vyúčtovalo. Ale nevím, jak účtovat např. za společné čerpadlo ve studni. Možná by bylo nejjednodušší, abych to platil ze svého.

Stromy bych asi povolil až po nějaké zkušební době - například pokud bude aspoň půl roku vše bez problémů a pokud bude mít nájemník nějaký rozumný plán kam strom zasadit, aby např. nezasahoval na sousední pozemek.

Nevím, jestli to takhle dává nějaký smysl. Nikdy jsem zahrádku nepronajímal ani nebyl v pozici nájemníka.

Autor: SPCH 2021-08-23 15:35:36

Zkušební doba? Potom nižší cena, dřív strom či keř na pronajatý pozemek zasazený stával se jeho součástí-snad to platí i dnes?...Ještě popřemýšlejte i ve smyslu toho, že je dobré ošetřit ve smlouvě dobu-např.ne vždy je vhodné, aby se na těch pozemcích kdokoliv zdržoval mezi 22h-06h. Pak mohou nájemci zase namítat-kdo za poz. a věci na něm v tento noční čas zodpovídá-pojistka? A jsme zase u ceny, zdanění Vašeho příjmu...Možná by bylo lepší, abyste tam hospodařil sám+rodina...

Autor: Miroslav Zajíc 2021-08-23 16:13:05

Sám tam hospodařit nebudu, protože to mám 190 km od domova. Je to zahrada u činžovního domu. Takže buď se to pronajme, nebo se to nechá zarůstat trávou.

Omezení návštěvní doby mezi 22-06 zvážím. Sázení stromů může být problém - může způsobit škody sousedům, zastínit ostatní zahrádky, atd. Má tady s tím někdo zkušenost, jestli se běžně povoluje sázení stromů, nebo jestli je to např. jedině s písemným souhlasem majitele?

Autor: SPCH 2021-08-23 19:38:02

Jestli by nebyla nejlepší prodej?

Autor: Miroslav Zajíc 2021-08-23 20:25:48

Opravdu tady nikdo neví? Není tady nikdo, kdo si pronajímá zahrádku? Nebo kdo vlastní zahrádku a pronajímá zahrádkářům?

Autor: Ivan Dvořák 2021-08-23 20:44:19

Pane Zajíci, ozvěte se na dvorak@zahradkari.cz. Zkontaktuji Vás s několika lidmi z kolonií, které jsou v nájmu u někoho mimo ČZS.

Autor: Miroslav Zajíc 2021-08-23 21:02:08

Ivan Dvořák: Moc děkuji, poslal jsem mail

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

28. 11. 2021

Stálezelené listnáče chráníme v zimě i před sluncem a větrem

U stálezelených pěnišníků, tisů, bobkovišní a cesmín vysázených na exponovaných stanovištích – osluněných a proti větru nechráněných místech – je dobré postavit stínicí konstrukci.

zobrazit další rady a tipy