Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Černající Thuje

< zpět
Autor: Martin 2010-05-27 16:56:38

Dobrý den, koupili jsme z jara cca 200ks thují a najednou zničehonic nám na některých počínají černat větvičky (viz přiložené fotky) větvička uplně zčerná (popř se to ještě dá přirovnat tmavě fialové barvě) a zdá se že se to neustále šíří, nevítě jaký může tento problém/choroba/napadení/infekce mít původ a jaké podniknout kroky aby jsme tyto stromky zachránili?

Připojený obrázek: Černající Thuje
Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-05-28 07:37:25

V časopise Zahrádkář vyšel v listopadu 2009, jako reakce na diskutované problémy právě kolem zeravů, článek Jaroslava Roda - Prosychání a hnědnutí tújí, zabývající se všemi problémy když nám thúje neprospívají. Autor - uznávaný rostlinolékař, shrnul problémy při napadení škůdci (molovkou zeravovou, medovnicí cypřišovou, puklicemi a štítenkami) a houbovými chorobami (Kabatina thujae, Didymascella thujina, Botryotinia fuckeliana). Věnoval se i symptomům při poškození okusem zvěří, posypovými solemi, psí močí, nadměrným slunečním svitem a ze svých dosavadních zkušeností předkládá závěrem zásadní a nejčastější příčinu hnědnutí a prosychání, kterou je skutečně nedostatek vody. Článek je bohatě doplněn obrázky se zřetelnými symptomy pro lepší orientaci v problematice - časopis lze zaslat na požádání - viz předplatné časopisu Zahrádkář a stálá bezplatná tel. linka mezi 9-15.oo hod.

Projděte si prosím zatím symptomy výše uvedených chorob v metodice ochrany rostlin (levé menu na Vaší obrazovce, nebo - http://www.czsos.cz/metodiky/O_A00941.HTM) a možná Vás napadne ještě nějaký důležitý detail pro přesnější určení příčiny.

Musíme upravit velikost obrázku, ale tak jak to vidím se mi zdá, že půjde s největší pravděpodobností o nedostatek vody. Ten mohl být způsoben při jarní expedici při prodeji (stačí krátké období přísušku - kořeny rostlin jsou navíc obnaženy a zpřetrhány), kdy rostliny mohly přischnout - zde platí obecné pravidlo: čím větší rostliny, tím větší riziko. Možná je to jen přirozená reakce dřevin na přesazení, v každém případě nyní potřebují intenzivní péči, která se - chápu při takovém množství rostlin, těžko zajistí - zálivka s namulčováním vysokou vrstvou organického materiálu (ideální by bylo ještě pod tuto vrstvu položení mulčovacích plachetek, netkané textilie nebo kartonů papíru ap.). O mulčování najdete článek v kalendáriu v menu nad metodikou.
Hlavně rostliny by dále bylo vhodné přistínit a za slunného počasí kropit.

Autor: JaRo 2010-05-28 08:12:43

Podle mých zkušeností se jedná o reakci rostlin na nevhodné podmínky, především výživové. Ve vašem případě by se mohlo jednat jen o reakci na přesazení = přenos do zcela jiných podmínek než v jakých rostliny rostly před tím. Nemusí to být jen problém výživářský, ale i např. vlivy klimatické apod. Jestliže se do příštího roku neztratí ono černání, pak bych doporučil mírné přihnojení nějakým komplexním hnojivem (s obsahem i mikroprvků).

Autor: RADKA 2010-06-04 11:22:53

Dobry den,mame stejne problemy s cernanim thuji smaragdovych.Zajima me stale cim konkretnim to je?
Urcite ne psem jak jsem kdesi cetla,jelikoz ho nemame.Myslim ze to muze byt premokrenim-plisne,nebo hnojenim.
Stale ale nevim cim presne?
DEKUJI VONDROVA

Autor: Jaroslava Kantorová 2011-04-17 17:37:53

Dobrý den , chtěla bych se zeptat mam 8lete thuje smaragd, od lonska mi zacaly schnout a letos na jaře jsou suche od spodu , jen vršky zustali zelene ,vylétává z nich velke mnozstvi malych mušek ,prosím o radu co s tim , děkuji Kantorová

Připojený obrázek: Černající Thuje
Autor: Jaroslava Kantorová 2011-04-17 17:39:07

Dobrý den , chtěla bych se zeptat mam 8lete thuje smaragd, od lonska mi zacaly schnout a letos na jaře jsou suche od spodu , jen vršky zustali zelene ,vylétává z nich velke mnozstvi malych mušek ,prosím o radu co s tim , děkuji Kantorová

Připojený obrázek: Černající Thuje
Autor: Jaroslava Kantorová 2011-04-17 17:39:45

Dobrý den , chtěla bych se zeptat mam 8lete thuje smaragd, od lonska mi zacaly schnout a letos na jaře jsou suche od spodu , jen vršky zustali zelene ,vylétává z nich velke mnozstvi malych mušek ,prosím o radu co s tim , děkuji Kantorová

Připojený obrázek: Černající Thuje
Autor: vasice 2012-03-23 23:47:20

Máme úplně stejný problém jen jsou vysoké i 2,5 m byla bych ráda kdyby mi někdo poradil co s tím,zda spodní část je schopná ještě obrazit

Autor: Eva 2013-05-28 14:41:16

Prosím o radu, protože je zde mnoho odborníků, tak doufám, že mi někdo poradí. V polovině dubna jsme zasadili 95 ks thují smaragd, zem je jílovitá (u sousedů tůje rostou a jsou krásné), víme, že není pro tůje moc vhodná, ale bydlíme u dálnice proto jsem sáhli po této variantě živého plotu. Rostlina přesazovaná v balu (síťovina ponechána na balu), výška 80-100 cm, nákup od ČR pěstitele. Při výsatbě okolo balu dán substrát. Zálivka byla 14 dní po výsatbě, jinak stále prší, tak si myslíme, že vláhy je dost. A teď k problému, thujky začínají rezavět - viz foto. Čím by to mohlo být? Jestli je to proto, že se zatím ještě zakořeňují a časem se to zlepší? Nebo jim něco chybí nebo je již napadla nějaká choroba? Byla to pro nás velká investice a neradi bychom o tůjky přišli :(Děkuji

Připojený obrázek: Černající Thuje
Autor: Petra C. 2013-07-01 18:40:03

Dobrý den,

měla bych dotaz, mám podél plotu 4 m tůje - velké vzrostlé, nereznoucí. Letos po zimě řeším problém, protože se mi tůje ohýbají. Prosím o radu, čím je způsobeno ohýbání tůjí a jak se tomuto problému vyhnout a problém řešit?


Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem Petra C.

Autor: Miloš Kožešník, správce 2013-07-04 09:05:22

Dobrý den
Nejste sama komu se letos ohýbají keře thují, ale ono se neohýbají jen thuje. Po dlouhodých deštích je vodou nasycené pletivo mnoha dřevin méně pevné a mění tvar. Pokuste se požadovný tvar zajistit svázáním na dobu než pletivo opět vyzraje a získá dostatečnou pevnost.

Autor: honza 2014-02-01 10:07:23

Moc pěkná diskuze, ale nelíbí se mi, že je tu několik dotazů za sebou a odpovězeno je jen na jeden z nich!!!

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy