Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Reznoucí túje

< zpět
Autor: Pavla 2009-10-29 12:42:27

Dobrý den,
mám problém s tújemi na živý plot. Letos na jaře ( duben), jsem nasázela cypřišek modrý na živý plot, každý od sebe 50 cm. Z 10 kusů mi jich 5 zrezivělo, ostatní se krásně uchytily. Túje začínají reznout odspoda a jakoby usychají, jedna dokonce zrezivěla a jedna větvička zůstala zelená. Pokusila jsem se je zachránit tím, že jsem je ostříhala a zalévala 1x za týden horečnatou solí, přidala jsem králičí hnojivo, ale i tak se stav tújí nezlepšil.
Můžete mi prosím poradit, kde by mohla být chyba či co by jim mohlo ještě chybět? Mám je zkusit nechat přes zimu, zda se to nezlepší?
Děkuji.

Autor: Miroslav Šmoranc,ČZS 2009-10-30 07:14:38

Vážená paní Pavlo,
nejspíše se jedná o hnědnutí zeravu, lepší by bylo poslat foto rostlin. Na nejmladších výhonech jednotlivé hnědé šupinaté lístky, při silnějším napadení mohou výhony odumírat, bazální část rostlin vypadá jakoby spálená. Po opadu výhonů zůstávají větve holé. Tento problém způsobuje mikroskopická vřeckatá houba. Zhruba od května na napadených šupinatých listech drobné tmavě hnědé, okrouhlé plodničky s žlutohnědými, později tmavě hnědými sporami, spory dozrávají od května do září. Tato houba způsobuje největší problémy ve školkách a u mladých sazenic zhruba do 4 - 5 let houba způsobuje silné prosvětlení rostlin ve spodní části, zejména v živých plotech. Ochrana nejlépe fungicidy Dithane M 45, Dithane DG, Novozir MN 80, postřiky provádíme nejlépe koncem května až do konce října v intervalu 10-14 dnů.

Autor: pavel 2009-11-25 16:43:28

Přesnej popis.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy