Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Ptačí zob

< zpět
Autor: Jana 2019-06-09 21:50:29

Dobrý den,
prosím o radu. Již několik let se snažím vypěstovat živý plot z ptačího zobu, který je obecně považován za rostlinu na živé ploty vhodnou, nenáročnou a s velkými ročními přírůstky. V mém případě ale již několik let živý plot v jednom úseku příliš nepřirůstá. Keře na jaře bez problémů vypučí, zdá se, že rostou. Nicméně poměrně brzy začnou rostliny vypadat nezdravě, enormně nasadí na květ, chytnou žlutavý nádech a více méně se létem protrpí. Na listech jsem v letošním roce zaregistrovala miniaturní černé broučky - hýbají se (viz přiložené foto) - malé černé tečky uprostřed listu. O jakého škůdce se jedná? Jak se proti němu bránit? Jen dodávám, že soused má taktéž vysazený živý plot z ptačího zobu, který na můj navazuje, nicméně jinou odrůdu - ptačí zob vejčitolistý tuším. Tento mu naprosto bez problémů a rychle vyrostl do požadované velikosti, je bez jakéhokoli napadení a vypadá celé léto až do podzimu zdravě.
Děkuji za jakékoli informace a rady.

Připojený obrázek: Ptačí zob
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2019-06-10 08:00:20

Spíše to vypadá na posátí sviluškou nebo třásněnkou (vertimec 1,8), ti broučci nebudou nejspíše příčinou.

Autor: Lukáš 2020-06-07 12:59:54

Dobrý den,
Prosím o radu. V části živého plotu z ptačího zobu se mi začali vyskytovat keříky u kterých se kroutí nové listy a rostlina přestala růst. Našel jsem na listech nějaké larvy (viz foto). Může to být tím a co by mě mohlo pomoci? Děkuji za radu.
S pozdravem Lukáš

Připojený obrázek: Ptačí zob
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2020-06-09 09:13:11

Spíše to vypadá na posátí sviluškou nebo třásněnkou. Ani tady bych larvy (\"housenky\"?) neviděl jako příčinu. Ty by byly žravé, ne savé.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy