Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

proschlý živý plot z thují

< zpět
Autor: Zdeněk 2012-11-14 16:37:38

Přátelé potřebuji radu, zastřihl jsem živý plot pozdě v srpnu minulý rok. Vysazený z thuja Brabant. Zkrátil jsem jej po 3 letech cca o cca 40cm z vrchu a jedné strany(plot je nyní vysoký přes dva metry i po zkrácení). Letos bohužel neobrazily sestřižené strany, jsou téměř suché, nestřižená strana je v pořádku. poraďte co s tím.
Děkuji, Zdeněk

Autor: M.Šmoranc,ČZS 2012-11-27 08:10:49

Vážený pane,
thuje se doporučuje stříhat třikrát do roka (někdo je stříhá i častěji), ale většina pěstitelů stříhá thuje dvakrát do roka. První řez na přelomu května a června a druhý na přelomu srpna a září. Plot se má zastříhávat z obou stran do mírně kónického tvaru, který podpoří dobré oslunění. Termín střihu jste tedy zvolil správně, otázka je jestli jste neřezal moc hluboko, dobré je zatřít větší řezné rány štěpařským voskem, stromovým balzámem nebo latexem. také průběh zimy 2011/2012 byl značně netypický prosinec, leden, teplo a v únoru mrazy i přes -20°C. Spíše bych se v dalším roce soustředil na dobré ošetření, hnojení a závlahu thují. Řez bych prováděl spíše na jaře a pozdně letní řez radši neprovádějte. Při jarním řezu se rány do příchodu zimy dobře zacelí při pozdně letním řezu k dokonalému zacelení nedojde a zvláště jestli rány po řezu nejsou ošetřeny je zde nebezpečí vniknutí různých houbových chorob a odumírání větví a větévek. Pro jistotu přidávám odkaz o pěstování a tvarování thují na webu: http://www.ziveploty.unas.cz/files/Thuje.pdf
odkaz na metodiky ochrany zahradních plodin na webových stránkách ČZS.
http://www.czsos.cz/metodiky/O_F00981.HTM
http://www.czsos.cz/metodiky/O_F00991.HTM
Velmi pěkné články o živých plotech vyšly v časopisu Zahrádkář 12/2011 a 1/2012

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

24. 4. 2024

Výsevní záhon pro venkovní předpěstování sazenic

Zejména v zeleninové zahradě je výhodné využívat menší volnou záhonovou plochu, na které si vypěstujeme sazeničky zeleniny. Kupované sazenice jsou mnohdy drahé a navíc nebývá k dispozici výběr odrůd podle našich představ.

zobrazit další rady a tipy