Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Údržba Korejské jedle

< zpět
Autor: Petr Cenek 2009-12-06 19:31:25


V menší sestavě jehličnanů a konifer mám i Korejskou jedli, které se mimořádně daří (doufám, že to nezakřiknu), ale rád bych již zastavil, nebo výrazně omezil další přírůstky na obvodě a v terminálu. V současné době má cca 2,5m výšku a letošní terminál poskočil o 40cm. Poradil by někdo techniku jak a kdy s ní cosi učinit, abych ji přibrzdil, ale současně zachoval její krásný kuželový tvar ( a samozřejmě ji nezabil)? Ze zkušeností vím, že stříhání smrčků funguje, ale dost se tím deformuje tvar - zde jde o soliter. Prosím jen odborné a ověřené postupy.
Děkuji
Petr Cenek

Připojený obrázek: Údržba Korejské jedle
Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2009-12-07 13:30:22

Jedle korejská - Abies koreana, patří mezi nahosemenné - jehličnany, čeleď Pinacae - borovicovité. V současné době je jedním z nejpěstovanějších druhů jehličin u nás právě pro svou krásu, i když patří v našich podmínkách k méně otužilým stálezeleným. Mezi jehličnany najdeme širokou paletu barev, růstových forem a velikostí - je velice důležité vybrat z nich správný typ vyhovující naším nárokům a představám, který nepřeroste zvolené místo, nepřevládne nad ostatními dřevinami a zapadne do okolních výsadeb. Právě omyly plynoucí ze špatného výběru rostliny se později těžko napravují a řezem dochází spíše ke znehodnocení dřevin - jejich habitu, a dříve či později musíme rostliny odstranit vykácením.
Většina jehličnanů má typický kuželovitý habitus, který je výsledkem výrazného růstu vrcholu - terminálu. Při jejich pěstování se výchovný řez nepoužívá až na malé vyjímky (poškození terminálního výhonu - mechanicky, sníh, vítr, nepravidelný růst ap.). U dospělých stromů je vhodnější se řezu vyhnout, pokud to opravdu není nezbytně nutné - náprava poškození, onemocnění. Platí ale opravdu zásada, že tvarovací řez prospívá pouze mladým stromům.

Abies koreana - původ v horách jižní Koreje. Strom asi 15 m vysoký, jehlice 10-20 mm dlouhé a jakoby shloučené, leskle zelené. Šišky zpočátku fialově purpurové a jen 4-7 cm dlouhé, brzy plodí. Záměrným šlechtěním byla již vypěstována řada variet, mezi nejznámější ´Compact Dwarf´- je zakrslá, ploššího kompaktnějšího vzrůstu, ale neplodí!

Autor: Cenek 2009-12-08 15:12:27

Děkuji za odborný popis, ze kterého jsem trochu smutný, protože se v podstatě asi nedá moc dělat, když se hned na začátku (při výběru) udělá chyba. Současný strom už asi jen tak nepřesadím. Začnu se pídit po Compact Dwarf a najdu si k ní něco o tvaru, stanovišti atd.
Pokud se mi to podaří, připojím celou sestavu i s jedlí, abyste viděla, jak mi to bude rvát srdce, až ji budu rušit.
PC

Připojený obrázek: Údržba Korejské jedle
Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2009-12-09 07:42:59

Nebuďte tak smutný, omlouvám se že jsem to tak přímo napsala.
Zkuste ji přesadit, pokud k tomu máte odvahu a hlavně najdete vhodnější místo. Napište - trochu Vám metodicky pomůžu. Je sice pozdnější termín, ale vývoj počasí Vám přeje a navíc pokud je půda těžší - jílovitější, je větší šance na úspěch. Sežeňte si pár přátel na pomoc - tenhle strom stojí za pokus o přesazení, je opravdu krásný!

Autor: Cenek 2009-12-10 09:42:01

Děkuji za útěchu, je opravdu hezká, zatím i v sestavě, ke které možná můžete mít jako odbornice tisíc výhrad, protože jsem si ji sestavil srdcem, nikoliv dle pouček. A to děsné pozadí bude za 2 roky jiné, je tam vysazen čerstvý živý plot, který mne přirozeně odstíní od barabizny souseda. Zkusím pro zachování jedle (už i kvůli těm nádherným modrým šiškám) něco udělat, ale:
- není bohužel v jílovité půdě, základní podloží je spíše kamenité, ale v prostoru sestavy konifer a zejména pod jehličnany jsem vykopal obrovské jámy, vysypané polokyselým substrátem s pískem, což je možná přílišný komfort a tak vše roste jako pominuté,
- musím s ohledem na jeho konečné parametry najít vhodné místo,
- uvítám nějaká doporučení k "přesunu", ale vidím to na jeřáb,
- musím si pečlivě vybrat nástupce na uvolněné místo, mám představu nějakého polovysokého jehličnanu podobného zbarvení, tak do 2m výšky; projedu web a prostuduji i ´Compact Dwarf´.

Autor: Ivana Kožečníková, ČZS 2009-12-11 07:51:09

Máte pravdu - přesazovat takovýto strom není jednoduché. Proto ještě jednu otázku - připadá mi kolem ní dost místa - až na riziko blízkosti sousedova pozemku a domku.

Autor: Petr Cenek 2009-12-11 11:02:37

To je sice pravda, místo tam ZATÍM je, ale jednou ze zahradnických pouček je umět si představit stav zakládaného cca po 5-ti letech. Když tedy přeskočím, že jsem se zrovna zde s výběrem Korejské jedle "uťal", bylo mým původním cílem na tomto místě (viz obrázek, na který já vidím z verandy, která je na opačné straně - z místa, odkud jsem to fotografoval) si udělat barevný plácek z konifer, vřesů a jehličnanů, což se mi (snad až na tu jedli) po 3 letech od založení povedlo.

Ale k tomu místu:
- původně mne od souseda (mimochodem je to dobrý a velmi vstřícný člověk, hudebník, který něco jako stromy a keře vůbec nevnímá, že jsou) odděloval nádherný živý plot z Italské /Alpské?) meruzalky, který se dal nádherně tvarovat a byl cca 180cm vysoký. Po nějakých 12 letech se mu něco stalo, listy již v červenci začaly ztrácet zeleň a rychle opadal a v srpnu zbylo z plotu holé křoví, tedy ani žádná krása, ale ani přírodní optický předěl od sousedova domku, jehož spodní část za mlada zakrýval tak, že jsme se přímo ani neviděli. Došel jsem k názoru, že už z něj nic kloudného neudělám (myslím, že i ta výška 180cm byla na tento keř moc),
- na jiném místě mám živý plot z drobnolistého ptačího zobu, který jsem při vzrůstání často zastřihoval, takže si vytvořil prorostlé, ne vzhůru se ženoucí větve, a ačkoliv není tak krásný, jako byla meruzalka, je naprosto zdravý, drží listí (neprůhlednost) do zimy a je pevný (vůbec se neklátí) i ve výšce 3m,
- jak je možná nezřetelně vidět i na pozadí obrázku, tak tu původní Meruzalku jsem prakticky vystříhal ( a hodlám vykopat úplně) a před ni jsem, zase do dobré půdy, na jaře předsadil Ptačí zob, který mi v průběhu roku vystřelil do 50cm, ale kvůli houstnutí jsem jej na podzim sestříhal k zemi,
- počítám, že do 3 roků mi nahradí původní Meruzalku a vytvoří žádoucí živý plot potřebné výšky, neprůhlednosti a životnosti,
- ten budoucí živý plot bude v konečné podobě cca 1,5 m od dnešního nejširšího větvení Korejské jedle; tím i odpovídám na Vaši otázku, jestli je tam dost, nebo málo místa - mohu se zeptat, kam tato Vaše otázka směřovala? Od sousedova plotu je to aktuálně 2,5m a od jeho domu 5m a myslím, že pokud by mu něco nelezlo až do oken, která tam zrovna nemá (přímo tam je zeď jeho garáže), tak by nic nenamítal.

PS. Jen pro dokreslení mojí potrhlosti živými ploty, jehličnany a zajímavými keři připojuji, že skoro kolem všech plotů mojí větší zahrady mám cca 150 Thují, jiných živých plotů a po zahradě spousty druhů jehličnanů, thují, jalovců, menších skalek atd.

Autor: Jana Fojtíková 2015-08-04 09:42:42

Dobrý den. Chtěla jsem moc poprosit o radu. Pěstuji stromečky a objevila sem mi na jedlích rez je sem tam postupně opadá celá větvička a je ze stromečku kostra.Nevíte o co se jedná a jak s tím bojovat? moc děkuji za odpověd

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-08-04 13:20:27

Jestliže je to opravdu rez, jedním z dostupných a spolehlivých přípravků je Ortiva.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 6. 2025

Pečujeme o zdraví jabloní, třešní, višní, maliníku, ostružiníku

Během června mohou v zahradě postupně přibývat příznaky přítomnosti různých škůdců a chorob na ovocných plodinách, jako je padlí, pilatka třešňová, moniliová hniloba nebo plíseň šedá. Pokud nám zkušenosti a znalosti dovolí, reagujeme na ně.

zobrazit další rady a tipy