Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené – bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Usychající cyprišek

< zpět
Autor: snek49 2021-09-24 14:21:21

Dobrý den,

chtěl bych poprosit o radu. Na zahradě mám vysázené Cyprišky, které tam rostou cca 5-8 let. Loňský rok mi začali z jedné strany ?živého plotu? usychat. Loňský rok to byly 2 kusy, kde jsem měl podezření na hraboše. Po vyrytí keřů jsem ale nenašel žádné díry. Každopádně jsem začal pro jistotu líčit jedové pasti, ale můžu říct, že hraboši nikde. Letošní rok mi uschly další tři cyprišky a včera jsem si všiml, že další dva začínají. Pokud se podívám blíže, tak nikde nevidím žádného parazita a i barva jehličí je u neoschlé části v pořádku. Rodiče, kteří bydlí cca 20 metrů ode mě, mají u plotu vysazený Tys, který loňský rok přerostl až přes plot. Někde se dočetli, že Tys může působit špatně na tyto Cyprišky tím, že z nich větr ?něco zavane?. Každopádně se mi tohle jeví jako nesmysl. Nevíte, čím by mohlo tohle schnutí vznikat? Cyprišky 2x ročně hnojím a 2x ročně dodávám hořkou sůl (jaro + podzim). Je mi divné, že problém začal až po tolika letech. Také mám samozřejmě obavy, že přijdu o celý plot. Fota zasílám níže. Mockrát děkuji za jakoukoliv pomoc či zkušenost?

Připojený obrázek: Usychající cyprišek
Autor: SPCH 2021-09-24 16:37:30

snek49: upřesněte, prosím, čím hnojíte, v jakých dávkách, v jaké formě, jakým způsobem a nakonec proč? Je možné, že jste je v dobrém úmyslu poškodil sám. Taky vodní režim-přírodní+člověčí není bez významu, stejně tak půda.

Autor: Ivan Dvořák 2021-09-25 20:23:50

Prostě se s tím smiřte, že cypřišky i túje jsou prevíti, kteří trpí spoustou fyziologických problémů a třeba i houbovými chorobami kořenů. Takže je je již výše někdy vadí moc sucha, jindy moc vody, někdy jen přísušek po delších obdobích vlhkých, déšť nebo zálivka v době sucha, kdy je zem teplejší než 20 °C. Tis ničemu neublíží, to je nesmysl. Naopak je rostlinou, která se dá dobře upravovat, snáší řez i hluboký, u nás je oproti cypřiškům a tújím doma.
Třeba mi bude někdo bude oponovat, nebo to potvrdí, ale ze starších výsadeb mám dojem, že jsou ty používané typy množeny ze starších rostlin a řízky sice koření, ale ten kořenový systém nemá nějakou velkou vitalitu, životaschopnost. Mladé rostliny přežívají dobře, starší dílem také, ale některé z těch suchých se při likvidaci docela snadno vylomí, vytáhnou, chybí jim ten vitální kořenový systém, nebo je poškozen houbovkami. U plotů ze semenáčů se to stává podstatně méně často. Sice po výsevu musíte udělat selekci, abyste sázeli typově podobné stromky či keře, ale ty jsou vitální a přizpůsobivější než řízkovanci. Dobrou službu odvádí Previcur či Magnicur.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

28. 11. 2021

Stálezelené listnáče chráníme v zimě i před sluncem a větrem

U stálezelených pěnišníků, tisů, bobkovišní a cesmín vysázených na exponovaných stanovištích – osluněných a proti větru nechráněných místech – je dobré postavit stínicí konstrukci.

zobrazit další rady a tipy