Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

vadí cypřiš ovocným dřevinám?

< zpět
Autor: Dagmar Šímová 2010-11-15 16:27:06

Dobrý den jsem v zahradě začátečnice,dávám přednost užitkové zahradě-ovocné dřeviny a keře(nejen), kdysi jsem se někde doslechla ,že cypřiš vadí ovocným dřevinám a bohužel moje sousedka upřednostňuje okrasnou zahradu a hned za naším společným pletivovým plotem kde já mám stromky si vysadila cypřiše.Nevím zda-li to mou zahradu a popřípadě jak ohrozí,nebo jak tomu předejít.Další věc je jak poznám různé druhy cypřiše,jsou si s thůjí dosti podobné a je hodně druhů.Moc vám děkuji za radu.

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-11-16 08:15:28

Zeravy - lat. Thuja jsou stromy mající kuželovitou hustou korunu, která je ve svém obrysu jen jemně zvlněná. Větvičky jsou ploše stavěné, jednotlivé lístky jsou šupinovité a přitisklé k větvičce. U základních druhů z. západní (Thuja occidentalis) a z. řasnatý (T. plicata) najdete na hřbetní straně listů vypouklou žlázku; u z. východního (T. orientalis) pak najdete listovou žlázku rýžkovitou - žlábkovitou.

Cypřišky - lat. Chamaecyparis mají na spodní straně listů žlázku rýžkovitou. Jednotlivé druhy cypřišků se pak od sebe liší texturou a stavbou větévek.

Oba rody si jsou velice podobné a to jak hustotou koruny, ale i celkovým vzhledem. Platí to zejména o jejich barevných kultivarech - výše popsané poznávací znaky jsou ale u nich určující.

Co se týká škodlivosti a to hlavně thůjí bylo tu poměrně nedávno toto téma popsáno, nepodařilo se mi ale najít odkaz, takže problém shrnuji. Kořenový systém je u obou rodů přibližně stejný, ale jsou thuje jsou dřevinami více citlivými na sucho a na případné větší výkyvy vláhy na které reagují prosycháním. Nebo spíše, pokud je větší sucho cypřišky tak snadno neprosychají. Zvláště ve vyšším věku je pak nutné dostatečná zálivka, protože okolní kultury mohou trpět suchem - znám případ že se ani trávníku nedařilo v letním období za většího přísušku. Vliv na okolní rostliny pak mají tyto ploty také vlivem svojí výšky, kdy více nebo méně zastiňují a důležitá je i orientace ke světovým stranám a okolní porosty.
Spadané větvičky u starších prosychajících thújových plotů mohou mít, zejména pokud zůstávají ležet dlouhodobě na zemi, nepříznivý vliv - až inhibující, na růst jiných rostlin v okolí (zejména pokud nejsou odklízeny). Bylo pozorováno, že se jedná o podobný vliv jaký mají herbicidy na plevele, protože ani ty pak v blízkosti thújových plotů nerostly a ostatní vysazené rostliny spíše živořily.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 6. 2025

Pečujeme o zdraví jabloní, třešní, višní, maliníku, ostružiníku

Během června mohou v zahradě postupně přibývat příznaky přítomnosti různých škůdců a chorob na ovocných plodinách, jako je padlí, pilatka třešňová, moniliová hniloba nebo plíseň šedá. Pokud nám zkušenosti a znalosti dovolí, reagujeme na ně.

zobrazit další rady a tipy