Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

zkrácení tújí

< zpět
Autor: Jaroslav Šafránek 2010-09-26 15:15:54

Dobrý den, potřeboval bych zkrátit staré túje z cca 5m na 3m výšky. "Přežijí" takový řez a kdy jej nejlépe provést? Děkuji předem za radu.

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-09-29 08:24:52

Dobrý den pane Šafránku,
jsou sice vysoké - 5 metrů je už pořádná výška, ale přežijí. Takovéto snížení výšky je ale hodně velkým zásahem, proto pozorně čtete - jde tu spíše u stromků o velkou újmu na kráse, která se dá trpělivostí za poměrně dlouhou dobu napravit, ale obecně se u takových velkých zásahů doporučuje spíše vyklučení a vysázení nových dřevin.

Při sesazování na potřebnou výšku vyřízněte jen terminál a nejsilnější kosterní větve, kolem nechte něco tenčích větviček - na nich se přednostně vytvoří nový zelený obrost. Po čase pak bude možné ještě tyto větvičky přiměřeně a s citem zkrátit.
Pokud Vám ale thúje připadají růstem rozsochaté a jako-by "neučesané", pak by bylo asi vhodnější je zároveň se seříznutím zmladit. Zmlazení řezem k hlavní kostře větví ale proveďte jen z jedné strany a zapěstujte v následujících letech mladý zelený obrost - buďte trpělivý, muže to trvat i několik let. Až thuje obrostou ze seříznuté strany, pak teprve zmlaďte stranu druhou. Dělá se to proto, aby strom měl i nadále dost velkou plochu pro asimilaci a mohl dál růst.
V době po seříznutí je nutné o stromky dobře pečovat - více zalévat, hnojit (ideální je zakoupení granulovaného kravského nebo koňského hnoje) použít i ve větším množství dobrý kompost a porost namulčovat (pomůže udržet vláhové poměry a sníží případné srážkové výkyvy). Za horkého počasí zvyšovat vlhkost mlžením a kropením, a ze začátku (zejména pokud bude seříznutá strana orientovaná k jihu až jihozápadě) je dobré i přistínění jutovinou, pytlovinou a podobnou režnou tkaninou která snese i pravidelné kropení. Vhodné by možná bylo i začít se zmlazením nejprve u severní až severovýchodní strany keřů.

Termín řezu je z důvodu co nejnižšího mízního toku doporučován v období od začátku podzimu až do začátku předjaří, mimo období silnějších mrazů. Prakticky by bylo vhodnější období podzimní - aby měly stromky více času na probuzení spících pupenů, kterých je u nich poměrně málo. Ale vzhledem k velké schopnosti větvení je to postačující, hlavně potřebujete čas a trpělivost.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy