Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

odumírání thují

< zpět
Autor: Roman 2010-09-12 21:02:50

Dobrý den,mám velké problémy s růstem thůjí,jedná se o stromky ve stáří asi 20let a do loňského roku s nimy nebyl žádný problém.Stromky začínají náhodně žloutnout a poté zhnědnou(viz.foto) do tohoto stavu se dostanou celkem rychle,asi tři týdny.Na větvičkách jsem neobjevil žádného škůdce ani houbu.Provedl jsem několik postřiků přípravkem dithane dg a talent,dále postřik i zálivku hořkou solí vše samozřejmně s pauzami od jara.Nepomáhá nic,nikdo v okolí ani v zahradnictví neví o co jde.Děkuji za jakoukoliv radu.

Připojený obrázek: odumírání thují
Autor: Roman 2010-09-12 21:05:20

přidám ještě jednu fotku dalšího stromku ,toto je stav asi týden po mém zjištění

Připojený obrázek: odumírání thují
Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-09-13 09:04:25

Z metodicky zpracovaných napadení chorob a škůdců jehličin - tújí, jsou tři možní - jejich výčet najdete v metodice ochrany v levém menu, nebo přímo na:
http://www.czsos.cz/metodiky/O_A00941.HTM
Porovnejte prosím ještě jednou pozorně symptomy, protože nejčastější příčinou takovéhoto náhlého odumírání jehličnanů u nás bývá větší přísušek v minulém období. Vím, letošní léto mělo poměrně dobře rozložené srážky a i jejich množství zásobilo rostliny dostatečně, ale k onomu poškození mohlo dojít v letošním termínu na přelomu červen/červenec, kdy na našem území opět padaly teplotní rekordy a v některých oblastech více týdnů nepršelo. Takovéto velké a urostlé dřeviny patří mezi velmi náročné na vodu a navíc při tomto hustém zápoji, je pak pravidelný přísun vody životně důležitý.

Požádám navíc rostlinolékaře, aby se k Vašemu problému vyjádřil, případně položí ještě další konkrétní otázku.

Autor: Roman 2010-09-13 21:45:28

Děkuji za rychlou odpověď,přiznávám že nedostatek vody mě včera večer také napadl a dnes provedl vydatnou zálivku odstátou dešťovou vodou.Metodiku ochrany rostlin mám v knižní podobě a podle ni jsem prováděl postřiky.Přidám ještě jeden postřeh a to ten že u nás na vesnici nejsem tímto postižen pouze já,ale i na jedné zahradě jsem našel podobně zničený stromek i mladší a spoustu s proschlýma větvema.Zaslechl jsem také něco o houbové chorobě která takto podobně likviduje převážně borovice a není na ní žádný postřik má se vyskytovat v Krkonoších.Toto jsem zaslechl v nějakých zprávách v televizi,tak nevím co je na tom pravdy.Má zahrada je v podkrkonoší.Děkuji za ochotu mi pomoci.

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-09-14 08:50:17

Přeji dobrý den pane Romane,
u borovic najdete opravdu škůdce a choroby - více přímo na: http://www.czsos.cz/metodiky/O_A00941.HTM (viz metodika ochrany)
- sypavka borová a pak červená sypavka borovice je karanténní chorobou u jejíhož výskytu je nutné hlášení na Státní rostlinolékařskou správu. Korovnice borová je blízká mšicím.

Tújky mají ale své specifické problémy a vláha u nich je tím nejdůležitějším, jak rostlinolékař v loňském roce upřesnil svá dlouholetá pozorování. Pomozte si s udržením dobrých vláhových poměrů především mulčováním a je jedno jestli to bude kůrový substrát, posečená tráva (pozor láká slimáky, kteří sice tújkám neublíží ale budou ve vrstvě dlouhodobě přežívat a pak je vhodné i použití moluskocitů), použít se dá i kompost který je hrubší a ještě ne úplně rozložený.

Autor: Roman 2010-09-14 18:02:27

Děkuji za reakci, zřejmně jsme se shodli že to bude nedostatečnou vláhou,je pravdou že pod takto hustě osázené stromky se voda z deště téměř nedostane, budu tedy provádět zálivku a doufat ve zlepšení stavu.Pokud by se jednalo o houbovou chorubu,tak by měl pomoci přípravek dithane dg, který jsem od jara již dvakrát aplikoval.
Pokud by Vás ještě napadlo jak zlepšit stávající stav abych nemusel jen nečinně přihlížet jak stromky odumírají tak budu velmi rád.
Ps: zítra se pokusím ještě dodat detailní fotku větvičky,zda na něm vaše zkušené oko něco objeví.

Autor: Roman 2010-09-15 21:53:13

Zasílám ještě detail větvičky.

Připojený obrázek: odumírání thují
Autor: Roman 2010-09-15 21:56:44

Tak a zde ještě jak onemocnění postupuje (zvleva zdravá větvička a ta napravo je uschlá).Takový průběh trvá asi čtyři týdny.

Připojený obrázek: odumírání thují
Autor: JaRo 2010-09-28 08:52:37

Problematikou zdravotního stavu tújí se zabýval článek v Zahrádkáři č. 11/2009, s. 32 - 33.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy