Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

hořká pihovitost

< zpět
Autor: Zdeněk Hamouz 2009-02-27 10:23:56

Můj problém je hořká pihovitost jablek. Dá se tomu předejít ještě nyní na jaře vápněním, nebo je možné se toho zbavit nebo omezit jen postřikem na list?

Autor: Josef Zavřel 2009-03-01 17:46:35

Dobrý den.Jarní vápnění již hořké pihovitosti v tomto roce moc nepomůže.Vápnit je lépe na podzim.Ze své zkušenosti však doporučuji u náchylných odrůd(Vanda,Harmonie a další) použít postřik na list speciálními listovými hnojivy se zvýšeným obsahem vápníku,ato buď Kalkosan,Wuxal Calcium a pod.S prvním postřikem začneme na počátku července a pokračujeme s ním ve čtrnáctidenních intervalech.Poslední postřik provedeme asi 14 dní před sklizní.Tento poslední postřik je také důležitý pro omezení skládkových chorob při skladování jablek.Do prvního postřiku můžete přidat špetku Boraxu.Jinak je dobré doplnit stromkům bór a dusík postřikem na list směsí močoviny a boraxu(70g močoviny a 5-7g boraxu na 10 l.vody) na podzim po sklizni ovoce,kdy listy před opadem ještě dobře drží.Strom si tyto živiny uloží ve vegetačních orgánech a může s nimi již na jaře příštího roku hospodařit.Spadané listí z ošetřených stromů se bezvadě na kompostu rozkládá.Hezký den.

Autor: Pavla Fuksová 2009-03-03 10:24:55

Tento problém je jen u některých odrůd. Je způsoben špatným poměrem živin- draslíku,vápníku a hořčíku. Musíme omezit dusíkaté hnojení - amoniakální dusík brzdí příjem vápníku kořeny a okyseluje půdu. Preventivně hnojíme vápníkem a postřikem na plody jak doporučuje pan Josef Zavřel.
V případě, že nemám žádný postřik po ruce použiji 1% roztok ledku vápenatého.
Postřikem jen zmirňujeme následky, chorobě čelíme regulací výživy.

Autor: Vašek K. 2009-06-13 10:41:31

Nejvíce se projevuje u mladých bujně rostoucích jabloní nebo po zmlazení ,přeroubování .Když začne více plodit a méně růst tak choroba odezní nejvíce trpí Vanda,také Dukát,Šampion.

Autor: Leona 2009-09-24 13:21:44

Zasílám Vám foto z letošní sklizne a chtela bych se zeptat jestli nevíte co je tohle za nemoc? Děkuji

Připojený obrázek: hořká pihovitost
Autor: Vašek K. 2009-12-21 15:09:42

Na fotografii je napadení jablek hořkou skvrnitostí nedostatkem volného vápníku v plodech špatnou víživou nebo nevyrovnanou zálivkou v období sucha.

Autor: Otík 2010-01-22 11:14:14

Jedna rada, která se mě osvědčila. Snad to nebyla jen náhoda.
Postřik na list, výluhem dřevěného popela. Lepší však by zřejmě bylo, popel použít v předstihu pod strom.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy