Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Řez jabloně v lednu 2023 v Praze

< zpět
Autor: Naďa 2023-01-05 11:11:55

Dobrý den, v Praze 4 máme malou zahradu s výbornou jabloní Gold spur, starou 33 let. Plodnost je střídavá, loni byla nadúroda. Mohu provést střední zmlazovací řez už teď v lednu, když se teplota pohybuje trvale na nulou? Letos bude pravděpodobně úroda menší, jen na jižních větvích, které jsou delší než severní směrem k domu.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2023-01-06 06:51:24

Odložte řez až na dobu rašení.
On není problém s teplotou, ale spíše s vhodnou dobou. Jestli má strom malou násadu květů a ořezali byste ho teď, bude tvořit velké množství zbytečných výhonů, vlků, protože až začne rašit, bude do malé koruny tlačit všechno, co měl přes zimu nachystané pro korunu původní. Když strom proberete až v době, kdy je jasné, kde jsou květy a budete větve s nimi trochu šetřit, tak trochu upravíte i tu střídavou plodnost. I tak určitě naroste solodní množství mladého dřeva. Více řežte ? a třeba i dříve ? v roce velké násady květů, méně, když je jich málo.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

9. 2. 2023

Zimní řez hortenzie latnaté a jiných keřů kvetoucích v létě

Nehrozí-li již silnější mrazy, hluboce ořežeme i keře a polokeře kvetoucí v létě a časně na podzim a to na jednoletých výhonech. Jednoleté letorosty je potřeba seříznout na několik oček, protože jen tak na nich narostou letošní silné výhony

zobrazit další rady a tipy