Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Sazovitost jablek

< zpět
Autor: Pospíšilová 2014-10-08 22:30:26

Koncem září jsme začali sklízet jablka několika starších odrůd a prakticky u všech jsme na některých plodech objevili šedivé až černé povlaky. Pravděpodobně se jedná o sazovitost.
Jabloně máme ještě po rodičích, ale ještě nikdy před tím jsme na našich plodech takovou věc neměli.
Jablka, která už máme ukladněna, jsme prohlíželi a zjistili, že povlak se zvětšuje, jablka nejsou pěkná.
Mám dotaz, zda je možno udělat postřik už na utržených plodech? Nař. Dithanem, Diskus nebo ZATO 50 WG. Ochranou lhůtu bychom dodrželi, protože se jedná o pozdní odrůdy.
Děkuji za radu.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-10-09 06:55:50

Ošetření utržených plodů takto nelze doporučit. Ochranná lhůta přípravků se počítá v době, kdy jablka rostou, na větru, dešti, na slunci - venku. Stejně tak nelze třeba u jahod tyto otrhat tři dny po ošetření přípravkem s OL 7 dnů. Jablíčka otřete, omyjte je v růžovém hypermanganu, je možné na povrchovou desinfekci použít i chlorid vápenatý. Sazovitost by neměla pokračovat. Závěrem: přípravky jste vybrala dobře, ale použít jste je měla před měsícem, ještě než sazovitost začala na povrchu růst.

Autor: Miroslav Přasličák. 2014-12-29 18:52:00

Přeji pěkný den.
Souhlasím s ing. Dvořákem, že po sklizni již nelze plody fungicidy ošetřit. Sazovitost v letošním roce se projevila proto, protože druhá polovina vegetace byla velice deštivá a tato skutečnost v nebývalé míře nahrála rozvoji této většinou málo významné houbové chorobě. Pokud jsou takovéto podmínky, je potřeba koncem vegetace / konec srpna či počátek září / provést preventivní postřik. Je vždy nutno dodržet ochrannou lhůtu jednotlivých přípravků před sklizní. Přípravky lze použít stejné, jako proti strupovitosti. Mně se osvědčil například Delan. Pokud jej použiji v září, potlačuje i skládkové choroby uskladněných jablek.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

24. 4. 2024

Výsevní záhon pro venkovní předpěstování sazenic

Zejména v zeleninové zahradě je výhodné využívat menší volnou záhonovou plochu, na které si vypěstujeme sazeničky zeleniny. Kupované sazenice jsou mnohdy drahé a navíc nebývá k dispozici výběr odrůd podle našich představ.

zobrazit další rady a tipy