Rady a tipy na rekonstrukci zahrady

30. 9. 2022

Chtěli byste dát zahradě nový kabát? Inspirujte se několika radami a tipy, abyste byli s výsledkem spokojeni a aby vám odměnou za práci byla krásná a plodná zahrada.

Zdroj: Freepik.com

Zásahy do zahrady mohou být finančně nákladné

Pokud se rozhodnete zrekonstruovat zahradu, vůbec to nemusí být levná záležitost. Vždy samozřejmě záleží na tom, jakou péči bude zahrada potřebovat. Zda je třeba kácet stromy, prořezávat keře nebo budete v zahradě budovat od píky zcela nové prvky jako zídky, chodníčky, jezírka, novou terasu nebo třeba bazén. Jakýkoli větší zásah do zahrady bude samozřejmě finančně nákladnější. Jak na něj našetřit? Peníze můžete investovat například do státních dluhopisů nebo krátkodobě investovat do termínovaného vkladu, kde vložené peníze zhodnotíte.

Volte odolné materiály, které zvládnou změny počasí

Budete-li v zahradě stavět, myslete na to, že materiály, které se na zahradě nacházejí, by měly být maximálně odolné, protože se na nich vystřídá čtvero ročních období. Chvíli je bude roztahovat mráz, pak zase vysušovat horké letní slunce. Nejodolnější jsou kameny, žula nebo nerezové materiály. Módní jsou v současné době plasty, které imitují dřevo a měly by něco vydržet. Klasické dřevo je krásné, ale počítejte s jeho nižší životností. Když už dřevo, tak volte to exotické a obloukem se vyhněte dubu, který se vám po čase začne kroutit.

Rostlinám se bude dařit pouze v půdě plné živin

Pamatujte na pár pravidel, která je dobré v zahradě dodržovat, aby se rostlinám v ní dobře dařilo. V první řadě by tam měla být dobrá půda. Nepodceňujte ji. Nejlepší půdu si vytvoříte sami prostřednictvím kompostování, ale je to běh na dlouhou trať. Než kompost slehne, trvá to. Přeházejte ho každé 2 měsíce. Po 6 měsících se dá hnojivo použít, zcela uleželé je ale cca po 12 měsících. Po delším čekání vám bude odměnou perfektní hnojivo, ve kterém se to bude žížalami jen hemžit. Jedině v dobré a kvalitní zemině plné živin vám budou plodiny dobře růst.

Zužitkujte větve, trávu i spadané listí a vraťte je zpět do zahrady

V zahradě by neměly chybět ani vodní prvky, jako je například jezírko, které bude lákat ptáky a další živočichy. Zahrádka by měla mít i kvetoucí rostliny, které budou vábit včely, čmeláky a motýly. Ty vám na oplátku opylují ovocné stromy nebo zeleninu. Spadané listí nebo pořezané větve nemusíte ze zahrady odvážet. Listy, trávu a odpady z kuchyně zkompostujte, využijete je pak jako hnojivo do záhonů. Větve prožeňte drtičem větví a štěpku nasypte do skalky nebo kolem stromů. Větší větve můžete nasekat sekyrkou a nechat na zátop.

Zdroj: obchodní sdělení

Komentáře nejsou povoleny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 3. 2023

Letničky vyséváme do skleníku, pařeniště, některé na záhon

Pod sklo – do skleníku, pařeniště nebo na jiných vyhovujících místech, můžeme začít vysévat letničky vyžadující kratší dobu předpěstování: letní astry (Callistephus), afrikán (Tagetes), plamenky (Phlox drummondii), ostálky a další.

zobrazit další rady a tipy