Jakým dřevem ideálně topit v krbu nebo kamnech

16. 2. 2022

I když budete investovat do kvalitní krbové vložky nebo dnes tak populárních krbových kamen s výměníkem, nikdy nezajistíte maximální výkon krbu a nízkou spotřebu dřeva, pokud budete používat nevhodné dřevo.

Nepodceňujte přípravu na zimu

Za okny vládne sychravé a nevlídné počasí a my už se chceme doma ohřát u plápolajícího ohně v designových krbových kamnech. Jestli ovšem budete mít krásný výhled přes čisté sklo na plameny ohně, to už záleží na výběru správného dřeva. Pokud učiníte šťastnou volbu, odměnou vám bude ekologické topení, krásné teplo a jen minimum práce s čištěním kamen nebo krbu. Většina krbových kamen, ať už s výměníkem nebo bez, a krbových vložek je určena pro spalování dřeva a dřevěných briket. Spalování dřeva je chemický proces, u kterého vzniká teplo. Každé dřevo však nabídne jinou výhřevnost a to díky svému chemickému složení a vlhkosti.

Naštípaný dub

Pozor na vlhkost dřeva

Vlhkost dřeva je klíčová pro jeho výhřevnost. Proto dřevo, které použijeme do krbu nebo do kamen, musí být alespoň rok proschlé. Ideální varianta je dva roky proschlé dřevo. Navlhlé dřevo má nižší výhřevnost, protože velká část energie je spotřebována na odpaření vody. Z vlhkého dřeva se pak uvolňuje velké množství dehtu, dýmu a produkce plamenů je téměř mizivá. Spalování mokrého dřeva způsobuje znečištění žáruvzdorného skla, ucpání komínu a zanesení ohniště.

Obzvláště kamna s výměníkem stejně tak krbová vložka s výměníkem jsou na kvalitu dřeva citlivá. Neboť se musí pravidelně výměník čistit, proto aby přenos tepla do vody byl co nejefektivnější. Při používání nekvalitního a vlhkého dřeva jsou kamna s výměníkem po několika zátopech plná dehtu a jejich účinnost je výrazně nižší.

Jaké dřevo zvolit do krbových kamen

Pro topení v krbových kamnech je dobré použít hned dva druhy dřeva. Měkké dřevo, jako je
borovice, smrk, modřín, lípa, olše, jedle, bříza, vrba a osika, se používá pro podpal. Toto dřevo vytváří harmonické, ale příliš obnažené plameny s málo jiskřícími uhlíky. Protože hoří rychle, hodí se na agresivní zátop nebo rozhoření. Spalování tohoto dřeva zanechává velké množství létavého popílku. Pozor na spalování dřeva akátu trnovníku a akácie způsobuje prudké vystřelování uhlíků.

Tvrdé dřevo se často používá do kamen určených pro vaření nebo pro krbová kamna s výměníkem. Při hoření vytváří stabilní oheň se žhavými uhlíky, ze kterých sálá teplo ještě dlouhé hodiny. Mezi tvrdé dřevo řadíme habr, jasan, dub, buk a všechny ovocné stromy.

Oheň v krbové vložce

Komu by se nezamlouval oheň v krbu

Obecně platí, že tvrdé dřevo hoří déle a má vyšší výhřevnost. Zároveň je pořizovací cena vyšší a trvá déle, než se pořádně rozžhaví. Ideální volbou je kombinace tvrdého a měkkého dřeva.

Nevhodné dřevo na podpal

Krbová kamna ochraňte před chemicky ošetřeným dřevem, železničními pražci, lisovanými
dřevotřískovými deskami nebo jinak namořenými či chemicky ošetřenými deskami, které znečišťují komín i ohniště. Vlivem spalování navíc do ovzduší vypouštějí jedovaté látky.

Živý oheň u vás doma zvýší nejen tepelný komfort, ale také úroveň bydlení a hodnotu vaší
nemovitosti. Poletující jiskřičky, žluto oranžové plamínky a zvuk praskajícího dřeva – to je prostě pohoda. Relax s pořádnou dávkou romantiky, kterou si budete chtít užívat každý den.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

29. 1. 2023

Proti hnědému padlí angreštu se lze bránit i výběrem odrůdy

Závažná houbová choroba hnědé padlí angreštové se v posledních letech velice rozšířila jak vinou klimatických změn, tak i pěstitelských chyb. K rozšíření infekce přispěly přestárlé výsadby a staré odrůdy angreštu. Rovněž mírné zimní teploty a nedostatek sněhové pokrývky podpořily četnost výskytu choroby.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x