Podívejte se, jak tytéž stromy zdobí zahradu v létě a jak v zimě
14. 12. 2019Ač zahradu pokrývá ledová krusta a co chvíli hrozí opar z mlhy, stále je na co se dívat. Stačí pohled do vysvlečených korun stromů.
Zimní víkendy na chalupě nemusejí začínat drkotáním zuby v tlustém svetru a končit právě ve chvíli, kdy se prostor konečně vytopí.
Existuje několik možností řešení, jak udržovat příjemnou teplotu, chránit objekt před vlhkostí a přitom zbytečně neutrácet za energie.
Základem efektivního vytápění rekreačních objektů je tzv. temperování. Jde o udržování stálé teploty okolo 10 °C, která chrání objekt před vlhkostí a zároveň umožňuje rychlejší vyhřátí prostoru před příjezdem. Moderní topné systémy lze totiž ovládat na dálku přes mobilní aplikaci, takže si můžete nastavit vyšší teplotu již během cesty na chatu.
Investice do modernizace vytápění se dlouhodobě vyplatí. Chcete-li skutečně snížit náklady na vytápění, zvažte instalaci tepelného čerpadla. Toto řešení může přinést až 70% úsporu oproti klasickému vytápění. Navíc díky němu můžete objekt temperovat celou zimu. Pro maximální energetickou nezávislost lze systém doplnit o fotovoltaickou elektrárnu, která dokáže pokrýt značnou část spotřeby energie pro vytápění. Jedná se však o řešení s poměrně vysokou pořizovací cenou.
Není-li vaše chalupa zcela na samotě u lesa, možná v ní máte plynovou přípojku. V takovém případě je vhodnou alternativou výměna plynového kotle za kondenzační, který nabízí úsporu okolo 30 % v porovnání s běžnými plynovými kotli. Obě řešení mají dva společné a klíčové benefity: jsou šetrná k životnímu prostředí a lze je pohodlně ovládat přes chytrý termostat či mobilní aplikaci odkudkoliv.
Pokud vaše chalupa stojí v lesích, tam, kde dávají lišky dobrou noc, předchozí řešení možná nejsou vhodná. Jedinou možností se jeví osvědčená klasika: krbová kamna nebo krbová vložka. Ale i tu lze modernizovat. Současná akumulační kamna dokážou udržet teplo až 24 hodin po vyhasnutí. Dají se však také napojit na topný systém s radiátory a mohou ohřát i vodu v akumulační nádrži na sprchování.
Než se pustíte do modernizace vytápění, utěsněte okna a dveře a chalupu zateplete. Nejmarkantnější tepelné ztráty vznikají v podkroví/střeše. Proto začněte zateplením těchto částí. Elegantní variantu zateplení nabízí metoda foukané izolace, která odborníkovi zabere pouze pár hodin i za běžného „provozu“ chalupy. Správnou izolací můžete ušetřit až třetinu nákladů na energie.
U oken zvažte výměnu za moderní dvojskla, ne-li trojskla (nemusejí být však nutně plastová), nebo alespoň důkladné utěsnění všech škvír pomocí těsnicích pásek. Dobře vypadají a skvěle fungují také dřevěné (případně hliníkové) okenice, které snižují tepelné ztráty okny až o 40 %.
Foto Shutterstock
Ovocné stromy můžeme začít prořezávat již v prvním měsíci roku. Podmínkou je však teplota nad bodem mrazu, které trvá aspoň několik dní po sobě. Průklest v tomto období děláme u jabloní a hrušní, u rybízu a angreštu.