Dřevo jako ekologický materiál s duší. Proč je ve stavebnictví tak oblíbený?

12. 11. 2021

Dřevo patří mezi skvěle opracovatelné materiály, pyšní se schopností regulovat vlhkost a má dobré akustické vlastnosti.

Dřevo je jedním z nejstarších materiálů, který kdy lidé ke konstruování obydlí využívali. V čem spočívá jeho kouzlo a naopak úskalí? A jaké druhy dřeva trh vůbec nabízí? To a ještě více se dozvíte v článku.

Dřevostavby a jejich (ne)výhody

Není divu, že dřevostavby jsou čím dál oblíbenější – nabízejí širokou variabilitu stavebního materiálu, mají poměrně krátkou dobu výstavby, navíc s mnohem nižšími náklady než třeba v případě zděných staveb. Nespornou výhodou je také jejich ekologičnost. Dřevo je totiž nejen lehké a pružné, ale také velmi dobře izoluje, tudíž je ideální volbou pro nízkoenergetické či pasivní domy. Nezaměnitelná vůně dřeva v interiéru je pak jen příjemným bonusem.

Tak jako každý stavební materiál i dřevo má určité nevýhody. Patří mezi ně například skutečnost, že špatně izoluje zvuk nebo že je choulostivé na vlhkost, kvůli čemuž se může jeho kvalita postupem času znehodnotit.

Dřevo, stavební materiál s duší a tradicí; zdroj foto: Unsplash

Druhy stavebních materiálů ze dřeva

Při suché výstavbě nebo stavbě dřevostavby můžete využít různé typy stavebního dřeva. Mezi ty nejběžnější patří dřevěné lišty a hranoly, prkna, střešní latě nebo tesařské konstrukce. Je důležité vybrat správné rozměry materiálu a postupovat podle stavebního projektu. Nejeden stavbař potvrdí, že výběr nesprávného materiálu dobu výstavby zbytečně prodlouží.

Ze dřeva můžete zkonstruovat nepřeberné množství staveb. Hitem posledních let jsou právě zmiňované dřevostavby, ale také sruby či roubenky.

Tip: Ze dřeva lze postavit třeba i přístřešek nad parkovacím stáním. Celá řada motoristů doporučuje nechávat auto právě pod přístřeškem, protože na něj neprší a zároveň díky postupnému a přirozenému střídání teploty není lak „v šoku“, jako když člověk s autem vyjede z vyhřáté garáže do třeskuté zimy.

Spojovací materiály pro stavby ze dřeva

Ať už se rozhodnete ze dřeva postavit cokoliv, určitě budete potřebovat spojovací materiály. Spojovacích prvků je na trhu mnoho, mezi ty nejběžnější patří montážní pásky, kotevní patky, rohovníky, spojovací desky, úhelníky, závory nebo různá kování. Hodit se mohou také čepy, spojky, zarážky, hmoždinky nebo nábytkové nohy.

Péče o dřevěné stavby

Dřevěné stavby jsou sice krásné a ekologické, ale zvláště v místech s nepříznivými povětrnostními podmínkami náchylné k poškození a postupné degradaci. Venku na dřevo působí například UV záření, kvůli kterému ztrácí svou pevnost a barvu. Ze životnosti dřevu ubírá i déšť nebo sníh, které odpařováním způsobují jeho vnitřní poškozování, což negativně ovlivňuje jeho stabilitu.

Proto je nutné dřevo chránit a pečovat o něj – pravidelně jej čistit, impregnovat, renovovat nebo ošetřovat vhodnými nátěry podle toho, jaké vlivy na něj působí a proti čemu jej chcete chránit.

Také plánujete dát přednost dřevostavbě před zděným domem? Vyberte si potřebný materiál na Merxu.cz a získejte slevu 3000 Kč na první nákup. Jistě vás potěší doprava zdarma i pro zahraniční objednávky a garance nejnižší ceny. Pokud někde najdete levnější produkt, čeká vás dorovnání ceny a 10% sleva k tomu.

Zdroj: https://merxu.cz

Komentáře nejsou povoleny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 8. 2022

Živé ploty z jehličnanů během srpna sestřihneme a prořežeme

V srpnu sestřihneme živé ploty z jehličnatých dřevin. Stěny plotu udržujeme skloněné. Svislé stěny by se snadno odspodu vyholovaly. Ideální tvar je dole širší, směrem vzhůru se mírně zužující.

zobrazit další rady a tipy