10 tipů, jak úspěšně pěstovat převislé jahody

10. 3. 2023

Na balkoně, terase, parapetu, pergole, v okolí domu nebo i na plotě se může převislým jahodám skvěle dařit. Stačí dodržovat několik základních pravidel a vybrat správnou odrůdu. Pak už si můžete užívat jahodové hody, co vám hrdlo ráčí. Budete je mít na dosah ruky a klidně celé léto. A to zní jako skvělá představa. Tak si pojďme projít, co je pro pěstování převislých jahod důležité.

Převislým jahodám se daří na balkoně i terase. Foto: DK-PLAST

Nejdříve vyberte vhodnou odrůdu

Z pěstování jahod v květináči nemějte obavy. Něžných kvítků a sladkých plodů se dočká i začátečník. Základem úspěchu je vybrat správnou odrůdu. Hledejte mezi převislými jahodníky. Skvělá je například odrůda Mara des Bois, která patří mezi stáleplodící, takže sklízet její plody můžete od léta do podzimu. Navíc produkuje malé až střední jahody, které připomínají ty lesní a jejich chuť i vůně patří mezi nejlepší ze všech stáleplodících odrůd.

10 tipů pro úspěšné pěstování převislých jahod

  1. Pro pěstování převislých jahod vyberte větší nádobu. Její dno by mělo mít minimálně 20 cm v průměru. Čím větší bude, tím lépe se bude jahodníku dařit. Substrát totiž vydrží déle vlhký a kořeny budou mít dostatek prostoru k rozrůstání. Vhodným řešením jsou také závěsné kaskády, které vám ušetří spoustu místa.
  2. Ideální nádoba má velké otvory pro odtok přebytečné vody. Vhodné je také dodat na dno asi 5 cm silnou drenážní vrstvu (například hrubý štěrk).
  3. Květináč dejte na místo, kam dopadá dostatek slunečního svitu. Jahodníky milují sluníčko.
  4. Dodržujte pravidelnou a vydatnou zálivku, především v období mezi květem a dozráváním jahod.
  5. Vyzkoušejte samozavlažovací truhlíky. Usnadní vám spoustu práce.
  6. Používejte organická hnojiva určená pro jahody. Regulovaně totiž uvolňují potřebné živiny. Navíc neobsahují chlor, který jahody nemají rády.
  7. Pokud nechcete používat chemická hnojiva, dopřejte jahodníkům alespoň kompost či listovku.
  8. Abyste předešli tvorbě plísní a hnilobě, tak při zalévání nelijte vodu na listy, plody ani srdíčko rostliny.
  9. Před zimou rostlinu zazimujte. Jahody na záhonech u nás sice nevymrzají, ale v květináči mohou promrznout natolik, že zahynou. A nezapomeňte před zimou ostříhat všechny šlahouny.
  10. Bohatou úrodu vám zajistí kvalitní frigo sazenice. Velmi dobře a rychle se rozrůstají, mají o trošku menší nároky na vodu a vysazovat je můžete i při nižších teplotách. A především sklízíte jahodovou nadílku už první rok.

Kvalitní frigo sazenice vám zajistí bohatou jahodovou úrodu. Foto: Jan Syrový

Jak poznat, že se jedná frigo sazenice?

A co vlastně frigo sazenice znamená? Jde o sadbu sklizenou v podzimních měsících, kdy se rostlině odstraní listy a uloží se do chladících boxů, kde vydrží až do jara. Můžete najít hned několik různých skupin jakosti, kdy rozhoduje průměr srdíčka a kvalita kořenů. Frigo sazenici poznáte podle toho, že má pouze kořeny a srdíčko, které by nemělo být poškozené. 

S výsadbou těchto sazenic můžete začít kdykoliv po rozmrznutí půdy, ideální doba je, když denní teploty vystoupí nad 10 °C. Asi hodinu před výsadbou namočte kořeny frigo sazenic do vody a poté začněte sázet (sazenici zbytečně nevystavujte větru a přímému slunci). Kořeny nepřehýbejte ani nekruťte, snažte se je dostat do země celé, případně je můžete rozložit. Rostlinku zasaďte tak, aby srdíčko bylo zároveň se zemí a ne utopené v zemi. Pak pořádně umačkejte zeminu a zalijte. Dejte pozor při aplikaci hnojiva, nedávejte ho přímo ke kořenům, aby nedošlo k popálení rostlinky.

Kde koupit kvalitní frigo sazenice převislých jahod?

Abyste se dočkali té nejsladší a nejšťavnatější nadílky, obstarejte si kvalitní sazenice. Vyzkoušet můžete například e-shop Jahodárny Brozany, který nabízí široký výběr prověřených frigo odrůd jahodníků.

Nespornou výhodou je, že jahody sami pěstují, takže sazeničky získáváte přímo od pěstitele, který vám zaručuje vysokou úspěšnost ujmutí.

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 1. 2025

Které odrůdy jádrovin jsou náchylné ke strupovitosti a padlí

Jabloně a hrušně trpí za déletrvajícího vlhkého počasí strupovitostí. Tato nemoc se vyskytuje hlavně ve vyšších polohách s většími srážkami a v uzavřených vlhkých údolích. Více trpí stromy s přehoustlými korunami.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x