Na záhon sejeme zelené hnojení: svazenku, vikev, řepku, žito…

25. 8. 2019

K posklizňové úpravě prázdného záhonu se vyplatí přidat výsev rostlin, které použijeme jako zelené organické hnojivo. Některé zapravíme do půdy na podzim, další na jaře.

Zelené hnojení prospívá pěstitelským plochám hned několikrát. Porost vytvoří přirozený mulč, který chrání půdu před vysycháním, vyplavováním, před větrnou erozí a omezí i uchycení plevele. Pokud rostliny vykvetou, stanou se potravou pro křídlatý hmyz.

Sinapis alba

Hořčice jako zelené hnojivo; foto Shutterstock

Po hořčici nesejeme košťáloviny

K zelenému hnojení se často používá hořčice bílá (= setá, Sinapis alba), po které však není vhodné pěstovat v příštím roce košťáloviny. Nesejeme jí tam, kde je půda zamořená nádorovitostí košťálovin, stejně tak i ozimou řepku.

Jako zelené hnojení se výborně hodí rychle rostoucí svazenka vratičolistá. V říjnu nebo v listopadu zelený porost posečeme, necháme zavadnout a poté zaryjeme.

Svazenka vratičolistá (Phacelia tanacetifolia)

Svazenka vratičolistá před kvetením; foto Shutterstock

Ani po řepce ozimé nebudeme vysazovat košťáloviny.

Jako ozimou směsku můžeme použít vikev huňatou, řepku ozimou, ozimou vikev a žito, které svým mohutným svazčitým kořenovým systémem brání vyplavování dusíku. Zaryjeme je do půdy v dubnu.

Secale cereale

Žito seté na záhonu; foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

24. 1. 2025

Teplý leden zahradu trápí; jak pomoci dřevinám, růžím, vřesu

Je-li teplo, rostliny schované pod chvojím začínají růst a vytahovat se. Navíc hrozí nebezpečí rozšíření plísní. Pod chvojím se také schovávají hlodavci. Proto za teplého počasí chvojí nadzvedneme a větráme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x