Domů » Kalendárium » Zeleninová zahrada » Začátkem února zateplíme bočnice studeného pařeniště
Začátkem února zateplíme bočnice studeného pařeniště
3. 2. 2020
Kdo na zahradě používá pařeniště, v únoru z něj zpravidla vybírá listí, které tam uložil v prosinci, a zvenku jím zateplí bočnice.
Jako tepelnou izolaci můžeme použít i zeminu, hnůj nebo mulčovací kůru ve vrstvě tak silné, aby udržela teplo uvnitř pařeniště. Clonu proti chladu z listí však musíme plánovat. Pro tento účel ji založíme už v prosinci. Jako tepelný izolant poslouží i zemina, hnůj nebo mulčovací kůra.
Pařeniště zateplené přes bočnice necháme prohřívat
Uvnitř pařeniště přidáme na základ ze upěchované vrstvy podzimního listí asi 20 cm promrzlé kvalitní pěstební zeminy a pařeniště necháme prohřívat po dobu asi tří týdnů.
Po tuto dobu zakrýváme pařeniště nejen okny nebo plastovými tabulemi, ale též polystyrénovými deskami, jutovými pytli nebo slaměnými rohožemi.
Pouze v odpoledních hodinách slunečných dnů sejmeme izolační materiál ze skel či polykarbonátu, abychom podpořili přirozené prohřívání. Je-li půda suchá, zaléváme ji mírně teplou vodou.
Půdu v pařeništi může odpolední slunce prohřívat už od konce zimy za předpokladu, že bočnice zateplíme; foto Shutterstock
V obchodech prodávají i hotová pařeniště s topnými kabely, která ušetří mnoho námahy. Kdo si k nim opatří ještě automatické větrání, může je využívat i na vzdálených zahrádkách.
Na podzim můžeme okna sejmout a zeminu vyvézt. Pařeniště nebo jeho části pak využijeme pro založení zeleniny na zimu. Pařeniště nám tak přináší užitek po celý rok.
Zajímá toto téma vaše přátele? Dejte jim vědět!
Prosíme, nezapomeňte článek pochválit klepnutím na ❤