Začátkem února zateplíme bočnice studeného pařeniště

3. 2. 2020

Kdo na zahradě používá pařeniště, v únoru z něj zpravidla vybírá listí, které tam uložil v prosinci, a zvenku jím zateplí bočnice.

Jako tepelnou izolaci můžeme použít i zeminu, hnůj nebo mulčovací kůru ve vrstvě tak silné, aby udržela teplo uvnitř pařeniště. Clonu proti chladu z listí však musíme plánovat. Pro tento účel ji založíme už v prosinci. Jako tepelný izolant poslouží i zemina, hnůj nebo mulčovací kůra.

Pařeniště zateplené přes bočnice necháme prohřívat

Uvnitř pařeniště přidáme na základ ze upěchované vrstvy podzimního listí asi 20 cm promrzlé kvalitní pěstební zeminy a pařeniště necháme prohřívat po dobu asi tří týdnů.

Po tuto dobu zakrýváme pařeniště nejen okny nebo plastovými tabulemi, ale též polystyrénovými deskami, jutovými pytli nebo slaměnými rohožemi.

Pouze v odpoledních hodinách slunečných dnů sejmeme izolační materiál ze skel či polykarbonátu, abychom podpořili přirozené prohřívání. Je-li půda suchá, zaléváme ji mírně teplou vodou.

Bočnice pařeniště lze koncem zimy zateplit listím

Půdu v pařeništi může odpolední slunce prohřívat už od konce zimy za předpokladu, že bočnice zateplíme; foto Shutterstock

V obchodech prodávají i hotová pařeniště s topnými kabely, která ušetří mnoho námahy. Kdo si k nim opatří ještě automatické větrání, může je využívat i na vzdálených zahrádkách.

Na podzim můžeme okna sejmout a zeminu vyvézt. Pařeniště nebo jeho části pak využijeme pro založení zeleniny na zimu. Pařeniště nám tak přináší užitek po celý rok.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

1. 12. 2023

Prosinec pouští do zahrady zimu: „Račte vstoupit, madam“

Poslední měsíc roku, necelých 50 hodin průměrného slunečního svitu čili asi 2 % celoročního úhrnu, teplota půdy směřuje pod nulu. Ale také slunovrat, Vánoce, někdy i na sněhu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x