Začátkem února zateplíme bočnice studeného pařeniště

3. 2. 2020

Kdo si na zahradě zřídil užitečné pařeniště, v únoru z něj zpravidla vybere listí, které tam uložil v prosinci, a napěchuje je ho zvenku k bočním stěnám.

Jako tepelnou izolaci můžeme použít i zeminu, hnůj nebo mulčovací kůru ve vrstvě tak silné, aby udržela teplo uvnitř pařeniště. Clonu proti chladu z listí však musíme plánovat a pro tento účel ji založit už v prosinci. Jako tepelný izolant poslouží i zemina, hnůj nebo mulčovací kůra.

Izolované pařeniště necháme prohřívat

Uvnitř pařeniště přidáme na základ z upěchované vrstvy podzimního listí asi 20 cm promrzlé kvalitní pěstební zeminy a pařeniště necháme prohřívat po dobu asi tří týdnů.

Po tuto dobu je nutné pařeniště zakrýt nejen okny nebo plastovými tabulemi, ale i polystyrénovými deskami, jutovými pytli nebo slaměnými rohožemi. Pouze v odpoledních hodinách slunečných dnů sejmeme izolační materiál ze skel či polykarbonátu, abychom podpořili přirozené prohřívání. Pokud je půda suchá, zaléváme ji mírně teplou vodou.

Pařeniště

Pod sklem se půda za slunečných dnů prohřeje, ale je třeba zabránit tepelným ztrátám přes bočnice; foto Shutterstock

V obchodě jsou již dnes ke koupi i hotová pařeniště s topnými kabely, která ušetří mnoho námahy. Kdo si k nim opatří ještě automatické větrání, může je využívat i na vzdálených zahrádkách.

Na podzim je možné po sejmutí oken a vyvezení zeminy využít pařeniště (nebo jen jeho části) pro založení zeleniny na zimu. Pařeniště nám tak může přinášet užitek po celý rok.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

7. 12. 2022

V prosinci odebíráme rouby ovocných dřevin, hlavně peckovin

V prosinci začíná období vhodné pro odběr roubů. Kdo se chystá přeroubovat ovocné stromy, měl by si být jist, že vybere rouby v perfektnímu zdravotnímu stavu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x