Výsevní záhon pro venkovní předpěstování sazenic

24. 4. 2020

Zejména v zeleninové zahradě je výhodné využívat menší volnou záhonovou plochu pro průběžné pěstování sazeniček vybraných odrůd.

Kupované sazenice jsou mnohdy drahé a navíc v nabídce prodejců nebývají k mání zrovna ty odrůdy, které bychom chtěli. Vlastní výsev se vyplatí nejen v během dubna, ale prakticky během celého pěstebního roku.

Záhon pro výsev zeleniny

Také vyvýšený záhon nebo jeho část poslouží k předpěstování sazenic různých druhů a odrůd zeleniny; foto Shutterstock

Kompost místo přihnojování

Na chráněném, světlém, mírně slunečném místě si v dubnu založíme záhonek s jemně zpracovanou zeminou. Pokud přidáme prosátou dobrou kompostovou zeminu (5 litrů /m²) nebo rašelinový zahradnický substrát, nebude nutné dále doplňkově hnojit.

Na takovém záhonku snadno vysejeme i menší množství semínek a správně se postaráme o vyvíjející se rostlinky. Bez problémů si také označíme, kde jsme co vyseli, abychom neztratili přehled. Rostlinky snadno ochráníme před nepříznivým počasím netkanou textilií, fólií nebo rohoží a to i před případnými poklesy teplot. Sazenice později můžeme přesázet s větším kořenovým balem na pěstební stanoviště.

V dubnu vyséváme postupně raný letní hlávkový salát, středně rané zelí a pozdní kapustu, rané a pozdní kedlubny, růžičkovou kapustu, dále letní hlávkový salát, štěrbák zahradní (= římský salát čili endivie), bílé a červené zelí, pór a květák.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

6. 6. 2023

Květiny v nádobách v červnu přihnojíme, letníme a otáčíme

Truhlíkové a nádobové květiny začneme v červnu přihnojovat. Většinou jsou totiž spotřebovány živiny v substrátu, do kterého byly na jaře přesazeny. Nejlepší jsou hnojiva podporující kvetení v dávkách asi 0,2% roztoku jednou týdně.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x