Výsevní záhon pro venkovní předpěstování sazenic

24. 4. 2020

Zejména v zeleninové zahradě je výhodné využívat menší volnou záhonovou plochu pro průběžné pěstování sazeniček vybraných odrůd.

Kupované sazenice jsou mnohdy drahé a navíc v nabídce prodejců nebývají k mání zrovna ty odrůdy, které bychom chtěli. Vlastní výsev se vyplatí nejen v během dubna, ale prakticky během celého pěstebního roku.

Záhon pro výsev zeleniny

Také vyvýšený záhon nebo jeho část poslouží k předpěstování sazenic různých druhů a odrůd zeleniny; foto Shutterstock

Kompost místo přihnojování

Na chráněném, světlém, mírně slunečném místě si v dubnu založíme záhonek s jemně zpracovanou zeminou. Pokud přidáme prosátou dobrou kompostovou zeminu (5 litrů /m²) nebo rašelinový zahradnický substrát, nebude nutné dále doplňkově hnojit.

Na takovém záhonku snadno vysejeme i menší množství semínek a správně se postaráme o vyvíjející se rostlinky. Bez problémů si také označíme, kde jsme co vyseli, abychom neztratili přehled. Rostlinky snadno ochráníme před nepříznivým počasím netkanou textilií, fólií nebo rohoží a to i před případnými poklesy teplot. Sazenice později můžeme přesázet s větším kořenovým balem na pěstební stanoviště.

V dubnu vyséváme postupně raný letní hlávkový salát, středně rané zelí a pozdní kapustu, rané a pozdní kedlubny, růžičkovou kapustu, dále letní hlávkový salát, štěrbák zahradní (= římský salát čili endivie), bílé a červené zelí, pór a květák.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 4. 2024

Jak upravit řezem broskvoň po jarní výsadbě

Nově zakoupenou broskvoň vysazujeme co nejdříve. Při výsadbě provedeme srovnávací řez koruny, aby nadzemní část rostliny odpovídala kořenové části.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x