Vyséváme zeleninu: na záhony, do pařeniště, na parapet

26. 2. 2020

Od konce února lze začít s přípravou lehkých půd na slunných stanovištích pro venkovní výsevy zeleniny. Některé druhy už vyséváme.

Při dobrém počasí vyséváme cibuli, černý kořen, hrášek, špenát, ředkvičky, ředkev, mrkev, petržel, pastinák, kopr, mák a lebedu. Jsou to druhy zeleniny, které dokážou úspěšně odolávat mrazům, samozřejmě záleží také na výběru správné odrůdy vhodné pro rané jarní výsevy.

Aby tato zelenina v pořádku přečkala nepříznivé povětrnostní podmínky, zakryjeme ji ochrannou fólií nebo netkanou textilií.

Ředkvička brzy po výsevu

Ředkvička patří k rostlinám s nejkratší vegetační dobou; sklízíme ji už měsíc po výsevu. Foto Shutterstock.

Z bylinek vyséváme jako první heřmánek – do vyšlapaných řádků na povrch země.

Pařeniště svědčí růstu a vývoji rostlin

Na přelomu února a března se zelenině více než na venku na záhonech daří v pařeništi. Do pařeniště můžeme vysévat nebo vysazovat salát a rané košťálovinykedlubny, kapustu, zelí, květák a brokolici.

Vyséváme tam i ředkvičku, ředkev, špenát, karotku, polníček, přirychlujeme pažitku, zimní i naťovou cibuli, česnek a petržel na nať, řeřichu.

Co vyséváme doma u okna

Na parapet můžeme vyset celer, papriku, rajčata, později i majoránku a lilek.

Papriky vyséváme brzy

S výsevem paprik začínáme co nejdříve; budeme se o ně starat až pět měsíců, než plody dozrají. Někdy i déle. Foto Shutterstock.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x