Venkovní výsevy zeleniny, výsadba brambor

9. 3. 2020

V teplejších oblastech můžeme začít s výsevy kořenové zeleniny – mrkve, petržele, černého kořene, dále špenátu, kozlíčku polníčku a posléze i dalších druhů.

Na zvlášť chráněných stanovištích vyséváme nejdříve salát a kedlubny, koncem března se vysévají i ostatní brukvovité. Vyséváme také cibuli nebo vysazujeme sazečku, šalotku a stroužky jarního česneku.

Výsadba česneku na jaře

Jarní výsadba česneku; foto Shutterstock

Přestože se jedná hlavně o zeleniny méně náročné, které klíčí a rostou při nízkých teplotách, je vhodné při jejich pěstování využít netkanou textilii. Ta je ochrání před případnými mrazy.

Výsadba raných brambor

V ranobramborářských oblastech, pokud je půda již prohřátá, je možné podle vývoje počasí začít s výsadbou raných brambor. Při využití přikrývky z netkané textilie je možná výsadba i dříve. Půdu je nutné zpracovat do hloubky 20 cm. Hlízy vysazujeme do hloubky odpovídající minimální průměrné velikosti hlíz (lépe 1,5 násobek) a teplota půdy v době výsadby se má pohybovat v rozmezí 6–9 °C.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Velmi praktické rady 🙂 a stručné

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x