Sklízíte hrách, mrkev, kedlubny? Skliďte i první okurky, cukety; bude jich víc

14. 6. 2022

V červnu nabízí zahrádka různé druhy zeleniny ke sklizni. Záleží na tom, kdy a co jsme vyseli nebo vysadili. Ochutnáme i první okurky.

Pokud jsme s výsevy začali v březnu a seli jsme rané odrůdy, můžeme sklízet dřeňový hrášek. Nejranější odrůdy jsou ke sklizni cca za 60 dní. Sklízet můžeme mladou mrkvičku. Vegetační doba těch nejranějších je okolo 90 dnů. Ředkvičky nejspíše už ochutnáváme ve druhé nebo třetí vlně. Ty nám dělají radost už po 30–35 dnech.

Z předpěstované sadby máme nyní kedlubny, saláty, první květáky, brokolice, kapustu. No a též rané brambory.

Hrášek a špenát sklízíme v době, kdy bývají první okurky

Hrášek a špenát, zeleniny k prvním sklizním

Proč sklízet karotku včas

U rané karotky není dobré prodlužovat dobu jejího pobytu v zemi. Nenaroste, začne po deštích praskat. Podobně nepočítáme s karotkou ani pro uskladnění. Nejchutnější je přímo ze záhonů nebo po krátkém uložení v chladničce. Při delším uložení ztrácí na chuti a křehkosti. Na skladování jsou určeny odrůdy pozdní. Ty jsou mnohdy šťavnaté a chutné i po půlročním skladování. Sklizené v říjnu používánme v kuchyni a na stole od března do dubna, ale i déle.

Sklízíme-li první okurky, brzy pokvetou další

Vedle zeleniny, kterou sklidíme naráz (hlávky zelí, růžice květáku, špenát), nebo v dosti krátké době (hrášek k vylupování a cukrový, karotka, ředkvičky), máme v zahradě zeleninu, kterou sklízíme mnohem delší období. Mnohdy tuto dobu ovlivňujeme způsobem sklizně.

  • Sklizní menších okurek, zelených fazolových lusků, mladých plodů cuket stimulujeme rostlinu k dalšímu kvetení a nasazování dalších plodů. Když necháme plody příliš narůstat, u fazolek dozrávat semena, sklizně se zmenší.
První okurky nebo cukety sklidíme, aby zelenina intenzivněji kvetla a plodila

Sklizní mladé cukety podpoříme kvetení a vývoj dalších plodů oblíbené zeleniny; foto Shutterstock

Papriky pro vyšší výnos sklízíme v technické zralosti, protože jejich dozráváním se zpomaluje vývoj a nasazování nových plodů.

Proč omezit kvetení rajčat

Rajčata nasazují další květenství bez ohledu na to, jestli ta spodní zrají. Sklizní rajčat příliš neovlivníme množství plodů. Ale obráceným postupem docílíme, aby lépe dozrála: Koncem července či v srpnu – podle oblasti pěstování – rostlině radikálním způsobem zabráníme v dalším růstu a kvetení.

Foto autor a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x