Rajčata sázíme na vodu a cukety vhodné na grilování stojí za vyzkoušení

22. 5. 2024

V květnu sejeme, sázíme, jednotíme. A kdo má na zahrádce místa méně, orientuje se na pěstování do výšky. Pnoucí cukety jsou pak dobrá volba.

  • Někdo má již rajčata a papriky dávno vysazené a někdo je teprve vysazuje ven. Je to někdy prostě sázka do loterie. Zmrzlí jsou vždy loterií zahrádkářova jara. Pokud zvážíme množství práce, které jsme do svých sazenic teplomilné zeleniny investovali, je lepší s vysazováním  až na druhou polovinu května.

    Záhony

    Záhon k rozmanité výsadbě či výsevu; foto Shutterstock

  • Vyséváme fazole, okurky, melouny, cukety i zimní tykve přímo na záhony. Stále je čas a v teplejší, prohřáté půdě semena rychle vzejdou.
  • Věnujeme pozornost vzcházejícím výsevům přímo seté zeleniny, okopáváme, abychom zabránili tvorbě škraloupu a také vyjednocujeme.
  • Sledujeme škůdce, zejména dřepčíky. I když v posledních letech likvidují vzcházející jemné a křehké semenáčky hlavně mravenci. Toto poškození pak často neprávem připisujeme špatně klíčícím semenům.
  • Mrkve i salátovou řepu můžeme vysévat v průběhu celého května.
  • Sklízíme ranou zeleninu – ředkvičky, saláty, kedlubny.
  • Vyséváme pozdní košťáloviny pro červnovou výsadbu, např. zelí, květák, růžičkovou kapustu.

Koncem května vyséváme cukety

Ty se již staly neodmyslitelnou součástí našich zahrádek i naší kuchyně. Je to jenom 30 let, co se u nás začaly výrazněji rozšiřovat. Z zpočátku jako náhrada za okurky nakládačky, které v té době decimovala plíseň okurková, postupně se ale cukety staly svébytnou plodinou, která téměř vytlačila v minulosti podstatně oblíbenější patisony.

Cukety jsou ceněny pro kompaktní růst, dlouhodobou plodnost a odolnost vůči nemocem.

V poslední době jde jejich šlechtění stále dopředu a nové genotypy, označované jako tzv. easy pick, mají vzdušný růst a minimum ostnů pro lehký sběr.

Do této skupiny patří výnosný hybrid British Summertime F1, vyznačující se štíhlými, vyrovnanými plody tmavě zelené, až černé barvy.

cukety jsou velmi oblíbenou zeleninou

British Summertime

 

  • Green Griller F1

Jde o odrůdu s netradičním, krátce kyjovitým tvarem plodů. Chuťově jsou tmavě zelené plody velice chutné. Současně si na své přijdou i milovníci grilování, protože se velmi dobře hodí na gril, ale i na všechny další způsoby úpravy, jako tradiční cukety. Je charakteristická vysokou vyrovnaností i výborným výnosem. Plody sbíráme mladé, které jsou nejchutnější.

Cuketa s kompaktním růstem a výbornou chutí

Green Griller

Vysazujeme rajčata

Rajčata mají hlubší a silnější kořenový systém než jejich příbuzní, papriky nebo baklažány. Díky němu jsou schopna opatřit si živiny a vláhu z větší hloubky a z větší plochy. Proto je sázení rajčat tzv. na vodu je již zavedenou praktikou.

Vykopejme jamku, která je raději hlubší než plytčí, položíme do ní rostlinu a zahrneme jamku se sazenicí do 2/3 vykopanou suchou zeminou. Až pak naplňte jamku vodou a počkejte až se vsákne. Zalijme sazenici ještě jednou, případně dvakrát, podle vlhkosti půdy. Po vsáknutí vody zasypejme povrch suchou zeminou ve vrstvičce minimálně 5 cm. Vrchní suchá vrstva zeminy zabrání vypařování vody a rostliny, které mají kořeny ve vlhku, se rychle ujmou.

rajčata sázíme ven

Osvědčená metoda výsadby rajčat na vodu

Je dobré si dát pozor na to, abychom vysazené rostliny svrchu nezalévali. Ujmou se i tak a navíc půjdou  kořeny směrem dolů, za vlhčí půdou, což jim pomůže v průběhu další vegetace.

Foto autor

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

na fotkách cuket-na listech, máte padlí? Jak teď prší,tak se mi objewvilo na všech sotva vzešlých ze semínka,cuket..sice jsem je postříkala fungicidem, ale asi budu muset vysévat znova..to mě tak štve…

Jestli jde o fotky u článku, tak ty bílé skvrny jsou odrůdový znak.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 1. 2025

Které odrůdy jádrovin jsou náchylné ke strupovitosti a padlí

Jabloně a hrušně trpí za déletrvajícího vlhkého počasí strupovitostí. Tato nemoc se vyskytuje hlavně ve vyšších polohách s většími srážkami a v uzavřených vlhkých údolích. Více trpí stromy s přehoustlými korunami.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x