Předklíčení a zakořenění raných brambor

22. 2. 2020

Na mnoha zahradách lze pěstovat rané brambory. Pro vysoký výnos s výsadbou již v dubnu je vhodné jejich předklíčení. Pokud je navíc i zakořeníme, urychlíme jejich sklizeň o 1 až 2 týdny.

Při použití přikrývky z perforované fólie, kterou položíme po výsadbě, je efekt ještě lepší. Vysazujeme jen uznanou sadbu.

Předklíčení

S předklíčením začneme 6 týdnů před plánovanou výsadbou. Rozložíme hlízy v jedné vrstvě a to nejlépe do bedýnek, které umístíme na světlém místě s teplotou 10–12 °C. Při vyšší teplotě by klíčky zatvrdly. Stejný následek má i předklíčení delší než 8 týdnů. V obou případech ztrácí předkličování svůj význam, protože počáteční růst je pomalejší.

Výsadba zakořeňovaných hlíz, foto hamouz

Zakořeňování hlíz, foto Karel Hamouz

Zakořeňování

Se zakořeňováním v dobré kompostové zemině začneme 14 dní před dubnovou výsadbou – při teplotě 15 °C. Protože jsou kořínky křehké a při výsadbě do volné půdy se snadno poškozují, je nejlepším řešením zakořeňování v kelímcích, květináčích ap., ze kterých brambory snadno vyklopíme.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

4. 10. 2023

Kam vysadit ovocné stromky, aby se jim dobře dařilo

Stromky nesázíme ani na místě poraženého stromu dříve než po pěti letech. Půdu ozdravíme pěstováním záhonové plodiny, kypřením a přidáváním kompostované zeminy. Tam, kde žila jádrovina, i po několika letech upřednostníme peckovinu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x