Praktické rady pro podzimní záhony a přípravu půdy na jaro

30. 9. 2021

Možná už máte rozmyšleno, co kde vysejete a vysadíte příští rok, a podle toho půdu už ryjete a hnojíte. Nebo se na to vše chystáte a hledáte užitečné rady.

Pro ten druhý případ připomínáme, že nastal vhodný čas zrýt záhony po sklizené zelenině.

Čím na podzim hnojit záhony

Tam, kde budete v příštím roce pěstovat plodovou a košťálovou zeleninu, vyhnojte půdu chlévským hnojem dávkou 400 kg na 100 m².

Půdní výživa, sušený chlévský hnůj

Sušený chlévský hnůj; foto Shutterstock

Pokud chlévský hnůj nemáte, můžete ho nahradit alternativním organickým hnojivem – fermentovaným vysušeným chlévským hnojem granulovaným nebo peletovaným. Oproti chlévskému hnoji jsou dávky upraveného nižší, podle druhu asi 10 kg na 100 m². Výhodou je, že hnůj neobsahuje semena plevelných rostlin.

  • Použít můžete i kompost. Ten je však vhodné zarýt v předjaří, aby nedošlo k vyplavení živin. Při rytí zapravte i minerální hnojiva s výjimkou dusíkatých, kterými se hnojí až na jaře.

S česnekem nespěchejte

Koncem měsíce, lépe až začátkem listopadu, vysazujte česnek. Nejvhodnější termín výsadby nastane těsně před zamrznutím půdy, tím rostlinu bráníte proti půdním chorobám.

Pacibulky česneku

Pacibulky česneku jsou vhodné k ozdravení sadby, foto Kristina Petříková

Stroužky česneku je vhodné podle návodu mořit proti vlnovníku česnekovému. Tradičním mořidlem je roztok Sulky. Vysazujte do hloubky 6 cm.

K ozdravení sadby (v případě, že používáte vlastní) můžete vysít pacibulky, které jste získali z rostlin neodhlávkovaného paličáku. Pacibulky vysévejte do hloubky 3 cm. Z podzimního výsevu vyrostou cibule dělené i nedělené – použijte je jako sadbový materiál.

  • Pacibulky lze vysít i na jaře – sklidíte pak cibule nedělené.

Také půdu prázdného a vyčištěného studeného skleníku je třeba vyhnojit chlévským hnojem nebo kompostem.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 1. 2025

Škůdci a zárodky chorob, které přezimují v kůře kmene

Nejrůznější škůdci, ale i spory původců chorob ovocných stromů přezimují v kůře kmenů. Proto je dobré starou rozpraskanou borku z kmenů ovocných stromů lehce oškrábat na rozloženou fólii, a poté ihned spálit, aby se zamezilo šíření škůdců.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x