Jak střídat a seskupit zeleninu na záhoně; příklady a hnojení
16. 1. 2021Lednový plán celosezonního pěstování zeleniny, v němž si ujasníme, jak budeme střídat druhy a doplňovat živiny do půdy, nám může přinést novou zkušenost i pěknou úrodu.
Možná už máte rozmyšleno, co kde vysejete a vysadíte příští rok, a podle toho půdu už ryjete a hnojíte. Nebo se na to vše chystáte a hledáte užitečné rady.
Pro ten druhý případ připomínáme, že nastal vhodný čas zrýt záhony po sklizené zelenině.
Tam, kde budete v příštím roce pěstovat plodovou a košťálovou zeleninu, vyhnojte půdu chlévským hnojem dávkou 400 kg na 100 m².
Pokud chlévský hnůj nemáte, můžete ho nahradit alternativním organickým hnojivem – fermentovaným vysušeným chlévským hnojem granulovaným nebo peletovaným. Oproti chlévskému hnoji jsou dávky upraveného nižší, podle druhu asi 10 kg na 100 m². Výhodou je, že hnůj neobsahuje semena plevelných rostlin.
Koncem měsíce, lépe až začátkem listopadu, vysazujte česnek. Nejvhodnější termín výsadby nastane těsně před zamrznutím půdy, tím rostlinu bráníte proti půdním chorobám.
Stroužky česneku je vhodné podle návodu mořit proti vlnovníku česnekovému. Tradičním mořidlem je roztok Sulky. Vysazujte do hloubky 6 cm.
K ozdravení sadby (v případě, že používáte vlastní) můžete vysít pacibulky, které jste získali z rostlin neodhlávkovaného paličáku. Pacibulky vysévejte do hloubky 3 cm. Z podzimního výsevu vyrostou cibule dělené i nedělené – použijte je jako sadbový materiál.
Také půdu prázdného a vyčištěného studeného skleníku je třeba vyhnojit chlévským hnojem nebo kompostem.
Nejrůznější škůdci, ale i spory původců chorob ovocných stromů přezimují v kůře kmenů. Proto je dobré starou rozpraskanou borku z kmenů ovocných stromů lehce oškrábat na rozloženou fólii, a poté ihned spálit, aby se zamezilo šíření škůdců.