Jak střídat a seskupit zeleninu na záhoně; příklady a hnojení
16. 1. 2021Lednový plán celosezonního pěstování zeleniny, v němž si ujasníme, jak budeme střídat druhy a doplňovat živiny do půdy, nám může přinést novou zkušenost i pěknou úrodu.
Před blížící se zimou připravujeme zahradu na dobu vegetačního klidu a odpočinku. Sklízíme zeleninu, záhonům doplníme živiny.
Po prvních mrazech ryjeme uvolněné zeleninové záhony a část zahrady vyhnojíme chlévským hnojem. Není dobré vyhnojit celou plochu, ne každá zelenina má ráda toto organické hnojivo.
Doporučuje se hnojit chlévským hnojem každé tři roky.
U průmyslových minerálních hnojiv se řídíme přesně podle návodu, dávky nezvyšujeme. Na podzim se používají fosforečná a draselná hnojiva.
Mráz působí jako přírodní dezinfekce a likviduje některé škůdce, choroby a semena plevelů.
Pokud máme k dispozici vlastní kompost, zaryjeme 6 kg kompostu na 1 m². Kompost je vhodný pro všechny druhy zeleniny. Zrytý pozemek necháme odpočívat, nebudeme hrabat. Brázdy lépe přijímají zimní vláhu a promrzají.
Foto autorka
Jabloně a hrušně trpí za déletrvajícího vlhkého počasí strupovitostí. Tato nemoc se vyskytuje hlavně ve vyšších polohách s většími srážkami a v uzavřených vlhkých údolích. Více trpí stromy s přehoustlými korunami.