Praktické podzimní rady: Záhony po zelenině ryjeme, část hnojíme

15. 11. 2020

Před blížící se zimou připravujeme zahradu na dobu vegetačního klidu a odpočinku. Sklízíme zeleninu, záhonům doplníme živiny.

Po prvních mrazech ryjeme uvolněné zeleninové záhony a část zahrady vyhnojíme chlévským hnojem. Není dobré vyhnojit celou plochu, ne každá zelenina má ráda toto organické hnojivo.

  • Na 1 m² dáme 4 až 6 kg chlévského hnoje a po rozhození ihned zaryjeme, aby se dusík neuvolňoval do vzduchu.
Cibule naťová z podzimního výsevu připravená přečkat zimu

Cibule z podzimních výsevů by před příchodem prvních mrazů měla mít v krčku sílu tužky. Takové rostliny dobře přezimují a na jaře je sklízíme nazeleno i s natí. V obchodech se prodává pod názvem cibule naťová, nebo zelenačka.

Pórek se stal vyhledávanou zeleninou také z vlastní zahrady

Pór patří v posledních letech mezi nejoblíbenější cibulovou zeleninu. Díky širokému sortimentu letních i zimních odrůd máme na trhu k dispozici celoročně čerstvé pórky. Pór je lehce stravitelný, nenadýmá a příznivě působí na činnost srdce, jater a žlučníku.

  1. Na vyhnojené záhony dáme na jaře brambory, celer, pór, košťáloviny kromě kedlubnů, okurky rajčata, papriky, melouny a tykve.
  2. Pozemek, který je druhým rokem po vyhnojení, je vhodný pro kořenovou, listovou a cibulovou zeleninu.
  3. Třetí rok po vyhnojení se na záhony dává méně náročná zelenina, například hrách.

Doporučuje se hnojit chlévským hnojem každé tři roky.

Petrželka naťová, zdroj chuti i vitaminů

V listopadu by měly být ještě svěží listy petrželky naťové tzv. kudrnky. Používáme je jako ozdobu i jako cenný zdroj vitaminu C a kyseliny listové.

U průmyslových minerálních hnojiv se řídíme přesně podle návodu, dávky nezvyšujeme. Na podzim se používají fosforečná a draselná hnojiva.

Mrazuodolný špenát sklízíme postupně

Špenát je mrazuodolná listová zelenina s bohatým obsahem vitaminu C a minerálních látek, zejména vápníku a železa. V zimním období je to listová zelenina, kterou můžeme mít stále k dispozici, listy otrháváme postupně tak, jak dorůstají.

Mráz působí jako přírodní dezinfekce a likviduje některé škůdce, choroby a semena plevelů.

Pokud máme k dispozici vlastní kompost, zaryjeme 6 kg kompostu na 1 m². Kompost je vhodný pro všechny druhy zeleniny. Zrytý pozemek necháme odpočívat, nebudeme hrabat. Brázdy lépe přijímají zimní vláhu a promrzají.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 1. 2025

Které odrůdy jádrovin jsou náchylné ke strupovitosti a padlí

Jabloně a hrušně trpí za déletrvajícího vlhkého počasí strupovitostí. Tato nemoc se vyskytuje hlavně ve vyšších polohách s většími srážkami a v uzavřených vlhkých údolích. Více trpí stromy s přehoustlými korunami.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x