Praktické podzimní rady: Záhony po zelenině ryjeme, část hnojíme

15. 11. 2020

Před blížící se zimou připravujeme zahradu na dobu vegetačního klidu a odpočinku. Sklízíme zeleninu, záhonům doplníme živiny.

Po prvních mrazech ryjeme uvolněné zeleninové záhony a část zahrady vyhnojíme chlévským hnojem. Není dobré vyhnojit celou plochu, ne každá zelenina má ráda toto organické hnojivo.

  • Na 1 m² dáme 4 až 6 kg chlévského hnoje a po rozhození ihned zaryjeme, aby se dusík neuvolňoval do vzduchu.
Cibule naťová z podzimního výsevu připravená přečkat zimu

Cibule z podzimních výsevů by před příchodem prvních mrazů měla mít v krčku sílu tužky. Takové rostliny dobře přezimují a na jaře je sklízíme nazeleno i s natí. V obchodech se prodává pod názvem cibule naťová, nebo zelenačka.

Pórek se stal vyhledávanou zeleninou také z vlastní zahrady

Pór patří v posledních letech mezi nejoblíbenější cibulovou zeleninu. Díky širokému sortimentu letních i zimních odrůd máme na trhu k dispozici celoročně čerstvé pórky. Pór je lehce stravitelný, nenadýmá a příznivě působí na činnost srdce, jater a žlučníku.

  1. Na vyhnojené záhony dáme na jaře brambory, celer, pór, košťáloviny kromě kedlubnů, okurky rajčata, papriky, melouny a tykve.
  2. Pozemek, který je druhým rokem po vyhnojení, je vhodný pro kořenovou, listovou a cibulovou zeleninu.
  3. Třetí rok po vyhnojení se na záhony dává méně náročná zelenina, například hrách.

Doporučuje se hnojit chlévským hnojem každé tři roky.

Petrželka naťová, zdroj chuti i vitaminů

V listopadu by měly být ještě svěží listy petrželky naťové tzv. kudrnky. Používáme je jako ozdobu i jako cenný zdroj vitaminu C a kyseliny listové.

U průmyslových minerálních hnojiv se řídíme přesně podle návodu, dávky nezvyšujeme. Na podzim se používají fosforečná a draselná hnojiva.

Mrazuodolný špenát sklízíme postupně

Špenát je mrazuodolná listová zelenina s bohatým obsahem vitaminu C a minerálních látek, zejména vápníku a železa. V zimním období je to listová zelenina, kterou můžeme mít stále k dispozici, listy otrháváme postupně tak, jak dorůstají.

Mráz působí jako přírodní dezinfekce a likviduje některé škůdce, choroby a semena plevelů.

Pokud máme k dispozici vlastní kompost, zaryjeme 6 kg kompostu na 1 m². Kompost je vhodný pro všechny druhy zeleniny. Zrytý pozemek necháme odpočívat, nebudeme hrabat. Brázdy lépe přijímají zimní vláhu a promrzají.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 7. 2024

Ostružiník v létě zastřihneme, předčasný obrost zaštípneme

Keře popínavých ostružiníků by neměly být příliš husté. Všechny postranní výhony narostlé na nových výhonech proto už během léta krátíme. Postranní výhony zkracujeme od druhé poloviny června do začátku září za druhým nebo třetím listem.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x