Pozor na praskliny v zahradním zdivu; mráz dokoná zkázu

15. 9. 2020

Na podzim překontrolujeme technický stav zahradních staveb: podezdívek, plotů, treláží, konstrukcí. Podle situace je opravíme a připravíme na zimu.

Prasklinky ve zdivu, vadné ukotvení sloupků či opor je vhodné zajistit tak, aby v nich nemohla zamrznout srážková voda. Led by poškození prohloubil. Zprvu nenápadné nedostatky mohou časem přivodit až destrukci drobné zahradní stavby. Přitom opravy, jako je tmelení, utěsňování či betonování, se během září dají zpravidla provádět bez rizika, že zasychající a tvrdnoucí hmoty poškodí mráz.

Praskliny zaplníme, aby v nich nezamrzla voda

V září ještě bývá čas na obnovení nátěrů plotů, zábradlí, ohrádek, které jsme nestihli renovovat od jara.

Pamatujeme také na utěsnění skulin, kudy se do uzavřených zahradních staveb protáhnou myši. Nyní pro ně začíná období podzimního stěhování; snaží se najít teplejší místo na přezimování.

Na zahradě se v tuto dobu můžeme věnovat také různým vylepšením, na která jsme během pěstitelské sezony nenašli čas nebo na ně nebylo vhodné počasí. Například můžeme oddělit záhon od trávníku keramickým nebo cihlovým obrubníkem či plastovým pásem.

Prohlédneme zahradní suché zídky a schodiště, aby ani je nenarušila eroze a mráz. Vyplatí se to, drobná zahradní stavba může bez závad sloužit mnoho dalších let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 9. 2021

Podzimní dřeviny, které upoutají okrasným plodenstvím

Mnohé z těchto dřevin jsou nejen výraznou okrasou zahrady v tomto období, ale jejich plody přetrvávají na dřevinách dlouho do podzimního i zimního mrazivého období. Bohatě v tomto období plodí okrasné jabloně, mahonie, pámelník okrouhlolistý …

zobrazit další rady a tipy