Pozor na praskliny v zahradním zdivu; mráz dokoná zkázu

15. 9. 2020

Na podzim překontrolujeme technický stav zahradních staveb: podezdívek, plotů, treláží, konstrukcí. Podle situace je opravíme a připravíme na zimu.

Prasklinky ve zdivu, vadné ukotvení sloupků či opor je vhodné zajistit tak, aby v nich nemohla zamrznout srážková voda. Led by poškození prohloubil. Zprvu nenápadné nedostatky mohou časem přivodit až destrukci drobné zahradní stavby. Přitom opravy, jako je tmelení, utěsňování či betonování, se během září dají zpravidla provádět bez rizika, že zasychající a tvrdnoucí hmoty poškodí mráz.

Praskliny zaplníme, aby v nich nezamrzla voda

V září ještě bývá čas na obnovení nátěrů plotů, zábradlí, ohrádek, které jsme nestihli renovovat od jara.

Pamatujeme také na utěsnění skulin, kudy se do uzavřených zahradních staveb protáhnou myši. Nyní pro ně začíná období podzimního stěhování; snaží se najít teplejší místo na přezimování.

Na zahradě se v tuto dobu můžeme věnovat také různým vylepšením, na která jsme během pěstitelské sezony nenašli čas nebo na ně nebylo vhodné počasí. Například můžeme oddělit záhon od trávníku keramickým nebo cihlovým obrubníkem či plastovým pásem.

Prohlédneme zahradní suché zídky a schodiště, aby ani je nenarušila eroze a mráz. Vyplatí se to, drobná zahradní stavba může bez závad sloužit mnoho dalších let.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x