Pečujeme v srpnu o řapíkatý celer, mrkev, petržel, pastinák

10. 8. 2022

Také v srpnu sledujeme, jak se daří zelenině na záhoně. Vedle mrkve můžeme sklízet petrželku včetně natě, řapíkatý celer, později i bulvový.

Celer pravidelně a vydatně zaléváme

Zálivka je potřebná zejména v horkých a suchých srpnových dnech. V srpnu a září narůstají kořeny nejvíce a bez dostatku vláhy nevypěstujeme kvalitní bulvy. Rušíme také půdní škraloup a pravidelnou okopávkou udržujeme porost celeru v bezplevelném stavu.

Celer Neon

Odrůda celeru Neon

Celer je plodinou náročnou na dusík, zvláště v tomto období. Počátkem srpna je dobré přihnojení dusíkem, nejlépe ledkem v dávce 4–6 g/m2 a s desetidenním odstupem pak přihnojení zopakujeme.

  • Pokud máme problém s výskytem septoriové skvrnitosti celeru, využijeme přípravky doporučené v Rostlinolékařském portálu.

Řapíkatý celer, třeba na másle dušený

Řapíkatý celer se pěstuje pro tlusté řapíky listů. V minulosti se musel nahrnovat nebo obalovat, aby došlo k vybělení řapíků. Moderní odrůdy mají nižší obsah chlorofylu, jsou žlutozelené a jejich řapíky jsou nažloutlé až téměř bílé.

Celer řapíkatý

Celer řapíkatý žlutý

  • Řapíky se konzumují syrové, namáčené jako lahůdka v různých dresincích, mohou se povařit a lehce udusit na másle, zapéct nebo použít do zeleninových salátů. Mají výraznou a specifickou chuť, na kterou si musí člověk zvyknout.

Z dietetického hlediska je řapíkatý celer hodnotnější než bulvový, obsahuje vitaminy skupiny B, vitamin C, PP a kyselinu listovou. Má vysoký obsah vápníku, železa a hlavně draslíku.

Pokud se rozhodneme několik rostlin řapíkatého celeru obalit, nejlépe vlnitou lepenkou, je polovina srpna optimální dobou. Dosáhneme tím velmi jemných, lahůdkových řapíků.

  • Vlnitou lepenkou o výšce cca 15–18cm a šířce 30 až 40cm jednoduše obalíme rostlinu až u země a svážeme motouzem. Přibližně za měsíc můžeme sklízet lahůdkové řapíky.

Mrkve, petržele, pastináky

Kořenovou zeleninu udržujeme v bezplevelné půdě okopáváním a plečkováním. Za sucha ji zavlažujeme. Rovnoměrné zásobení vláhou během vegetace je důležité pro vývoj mrkve; nerovnoměrnost způsobí, že kořeny popraskají. Také u petržele a pastináku je závlaha důležitá zejména v tomto období.

Mrkev Anina

Odrůda mrkve Anina

V srpnu již sklízíme kořeny raných mrkví, také petržel již můžeme sklízet protrháváním jako mladé svazečkové petrželky, ze kterých využijeme i mladé listy.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x