Ozimé odrůdy zeleniny pro ranou jarní sklizeň

28. 8. 2019

K pěstování raných jarních zelenin zpravidla využíváme rychlení ve skleníku, fóliovníku nebo pařeniště. Pokud takové vybavení nemáme, můžeme pěstovat ozimé odrůdy.

Abychom na venkovních záhonech vypěstovali zeleninu v dřívějších termínech, vybereme k výsevu tzv. ozimé odrůdy. Některé zeleniny mají vyšší odolnost vůči zimním mrazům, takže v polohách, kde nehrozí silné holomrazy, zimu dobře přečkají a brzo na jaře pokračují v růstu a dříve dorůstají ke sklizni.

Černý kořen

Černý kořen (Scorzonera hispanica); foto Shutterstock

Listová, cibulová, kořenová

Mezi ozimou zeleninu patří odrůdy salátu, kapusty, špenátu, ozimé cibule a černý kořen. U brukvovitých a špenátu pomůžeme rostlinám lépe přečkat zimu překrytím záhonu netkanou textilií v listopadu.

Přikrývka uspíší i jarní sklizeň. Z porostů ji sejmeme asi koncem března.

  • Salát je pak možné sklízet postupně od konce dubna, špenát i dříve a první hlávky kapusty dorůstají v polovině května.
  • U cibule můžeme sklízet již po zazelenání prvních rostlin jako naťovou cibuli.
  • U černého kořene pěstovaného ve vyšších polohách, kde je kratší vegetační doba, je velmi výhodné vysetí již v polovině srpna, kdy do zimy rostlinky vzejdou, snadno zimu přečkají a během příštího roku dobře narostou.
Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x