Ochrana rostlin na zeleninových záhonech koncem června

25. 6. 2021

Teplé a deštivé počasí během června ovlivňuje výskyt houbových onemocnění zeleniny. Své příčiny má i aktuální přítomnost škůdců a ochrana zeleniny.

Okopáváním zeleniny nejen ničíme plevel, ale také provzdušňujeme půdu. Rostliny lépe čerpají živiny a drží si dobrou kondici. Na dostatek kyslíku v půdě je náročná většina zeleniny. Provzdušněním současně půdu obohatíme o dusík: Urychlíme činnost mikroorganismů, které rozkládají organickou hmotu. Jednou okopávkou se uvolní do půdy asi 20 g dusíku na 10 m².

Pěkná mrkev pěsovaná na hrůbku

Rovné, dobře vybarvené kořeny mrkve docílíme při pěstování na hrůbcích, kde je půda nakypřená a více se prohřívá; foto K. Petříková

Ochrana plodové zeleniny ve skleníku a fóliovníku se optimálně děje  při využití biologické varianty.

Nadměrný výskyt půdních parazitů (hlístic a háďátek) je zpravidla následkem nedostatečného střídání plodin. Hlavními projevy jsou: rozvětvování mrkve, zakrňování bulev celeru, žloutnutí petržele i pomalý růst jahod.

Tip na hnojivo z výluhu kopřiv

Pamatujeme na přihnojení rostlin. Nejlépe vodorozpustnými hnojivy v zálivce, ale můžeme si také připravit zásobu rychle působícího dusíkatého hnojiva v podobě výluhu z kopřiv:

Kopřivový výluh

Nádobu s kopřivovým výluhem postavíme do zahrady; foto D. Auf

  • 1 kg nasekaných kopřiv zalijeme 10 l vody a necháme prokvasit za občasného promíchání.
  • Nádobu přikryjeme a umístíme tak, aby vznikající zápach neobtěžoval.
  • Za 2–4 týdny, když se přestane tvořit pěna, lze použít výluh k zálivce v ředění 1:20, při postřiku 1:50.

Se škůdci pomohou i larvy lumků

Larvy lumků zničí v zahradě velké množství housenek škodlivého hmyzu a larev mšic. Ke své výživě potřebují dospělci lumků nektar miříkovitých bylin (Apiaceae), dříve označovaných jako okoličnaté nebo mrkvovité. Do této čeledi vyšších dvouděložných rostlin patří například kopr, kmín, kerblík, fenykl nebo petržel. Vyplatí se, když v zahradě necháme vykvést několik přebytečných rostlin.

Hmyz na kvetoucím kopru

Nektar kvetoucího kopru láká hmyz včetně lumků, jejichž larvy parazitují i na mšicích, foto Pixabay

S chorobami okurek a rajčat pomůže prevence

Před houbovými chorobami preventivně chráníme rostliny okurek a rajčat ošetřením měďnatými přípravky. Deštivé počasí zvyšuje výskyt těchto chorob. Jsou-li listy v červnu dlouho vlhké, spory snadno na listech vyklíčí a prorostou do listového pletiva. Postřikujeme i proti plísni cibule, která může výrazně poškodit listovou plochu a snížit tak výnos.

Aktuálně rizikoví škůdci

Košťáloviny bývají v červnu napadány řadou škůdců, jako jsou dřepčíci, mšice, květilka, housenky běláska, můry zelné. Pokud však rostliny pěstujeme na zahradě pod netkanou textilií, napadení škůdci se vyhneme.

Profesionální pěstitelé zeleniny mají k dispozici aktuální zprávy o výskytu škůdců z Výzkumného ústavu rostlinné výroby – v záložce Poradenství.

Mšice zelná na zelenině

Mšice zelná; foto Jan Kazda

Podle jejich zjištění jsou v týdnu od 21. června 2021 nejrizikovějšími škůdci můry, mšice zelná, molice a mandelinka.

Odborníci upozorňují mj. na housenky můry kapustové a zelné zažírající se do hlávek. Odhadují, že jejich škodlivost se bude zvyšovat.

Ze sledování vyplývá, že zatím ustal nálet třásněnek.

Zato narostly kolonie mšice zelné. Škodí nyní v závislosti na výskytu nepřátel – hlavně pestřenek.

Dobrá zpráva je, že vajíčka a larvy pestřenek jsou v koloniích mšic hojná. Pestřenky si s mšicemi dokážou během týdne poradit.

Mezi přirozenými nepřáteli škůdců je naopak méně mšicomarů. Slunéček je zatím velmi málo. Na brukvovité  zelenině  se objevují lumci  rodu Diadegma, parazitující  zápředníčka.  Zvyšují  se  počty pavouků.

Na neošetřených porostech odborníci zaznamenali dospělce, vajíčka i larvy mandelinky bramborové. Doporučují sledovat rychlé změny v početnosti.

Molice vlaštovičníkové migruje na zeleniny z řepek. Šíření květilky zelné naopak stagnuje. Začínají se objevovat dospělci krytonosců, vzrůstá početnost dospělců zápředníčka, housenky se objeví v porostech za 7–14 dní. Vzácně jsou vajíčka a housenky bělásků.

  • Jaro 2021 hmyzu moc nesvědčí, chybějí čmeláci, na světlo přilétá minimum nočního hmyzu). Některým druhům průběh počasí naopak vyhovuje, a pokud jsou to škůdci, mohou nepříjemně překvapit.

Zdroj časopis Zahrádkář

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 7. 2024

Co dělat v zahradě proti padlí na okrasných rostlinách

Vysoké denní teploty a chladno v noci podporují rozvoj padlí. Najdeme ho na listech růže, hortenzie, šeříku, tavolníku, dřišťálu, mahonie, hlohyně a dalších. Rozvoj infekce zastaví včasný chemický zásah.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x