Květiny v zeleninovém záhoně? Proč ne, zahrada bude veselejší

21. 5. 2020

Vyberte raději nižší druhy, neboť v podmínkách opečovávané zeleninové zahrádky porostou výborně a nebudou zelenině konkurovat.

Za nejosvědčenější květiny do zeleninového záhonu je pokládán afrikán – aksamitník (Tagetes). Jeho účinek na nepříjemné škůdce – háďátka – však bývá přeceňován.

Květiny v zeleninovém záhonu

Afrikán ve společnosti pórku a salátu; foto Shutterstock

Mezi květiny vhodné k zelenině patří: měsíček zahradní (Calendula officinalis), rýt – reseda vonná (Reseda odorata), slunečnice, sléz (Malva) a slézovka (Malope), jednoletý len (Linum grandiflorum),  lichořeřišnice (Tropaeolum majus).

Do sousedství zeleniny se hodí rovněž všechny květiny určené pro sušení květů – slaměnka (Helichrysum), limonka (Limonium), černucha (Nigella), suchokvět (Xeranthemum) aj.

V zeleninové společnosti se daří také bylinkám a jejich příbuzným přírodním rostlinám, jako je šalvěj (Salvia), dobromysl (Origanum), tymián (Thymus), ostropestřec (Silybum marianum), ostropes (Onopordum).

Použít můžeme i dvouletky, zejména drobnokvěté macešky (Viola), chejr vonný (Cheiranthus), sedmikrásky (Bellis), které zeleninovou zahrádku zpestří po celý rok. Z hlíznatých květin jsou hezké drobné jiřinky (Dahlia), použít se dají i další květiny, zejména ty, ze kterých budeme během celého roku řezat květy do vázy.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x