Kořenovou zeleninu rozdělí mráz; chráníme tu ve sklepě i na záhoně

27. 10. 2019

Černá ředkev vydrží v půdě po celou dobu zimy pod silnou vrstvou listí. Celer bulvový naopak patří k zeleninám, které nemá mráz nikdy zasáhnout.

Bedýnka s pískem

Nejvhodnějším způsobem uchování celeru je založení do bedýnek naplněných pískem. Celer vyjmeme ze záhonu dřív, než přijdou mrazy. Odstraníme velké listy, ponecháme jen ty srdéčkové. Listy lze zamrazit a využívat v zimním období ke kořenění.

Osvědčeným způsobem zimního uskladnění celeru bývalo krechtování ve větrané jámě zasypané zeminou. Nám postačí celer založit do bedýnek naplněných pískem a bedýnku umístit do prostoru, kde teplota dlouhodobě neklesne pod bod mrazu. Stejně tak se můžeme postarat o mrkev i petržel.

Pozor na poškození červené řepy

U červené řepy nastává sklizňová zralost při žloutnutí listů, při sklizni je důležité po odstranění listů nepoškodit hlavní kořen, kterým by se při zpracování vařením vyluhovalo větší množství cenné šťávy. Zakládáme jí ve sklepě a podle jeho vlhkostních podmínek lze použít i písek.

Červená řepa sklizená

Červená řepa po sklizni; foto Shutterstock

Ředkev ve sklepě občas zalijeme

Ředkev je citlivá na mráz a aby ve sklepě vydržela opravdu dlouho, založíme jí po vyrytí do bedýnky se zemí, kterou občas zalijeme.

I celer řapíkatý potřebuje místo, kam mráz nemůže

Také řapíkatý celer, který jsme do nástupu mrazů ještě nespotřebovali, založíme ve sklepě. Rostliny vyryjeme i s kořeny z půdy a založíme je do vlhkého písku nebo zeminy. Nezapomeneme se postarat o dobré větrání sklepa.

Otužilci petržel, černý kořen, černá ředkev

Na záhonu zazimujeme nesklizenou petržel a černý kořen mulčem. Sklízet můžeme pak až do Vánoc. Černá ředkev vydrží v půdě po celou dobu zimy pod silnou vrstvou listí, nesmí nám však v zahradě hospodařit myši.

Černá ředkev

Černá ředkev, foto Pixabay

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x