Jak dlouho nechat rajčata zrát venku, kdy je sklidit k dozrání

29. 8. 2022

Na Vysočině přicházejí s podzimem první mrazíky už v září, v nížinách na ně můžeme čekat do listopadu. Kdy je čas nechat rajčata zrát doma?

Teplomilná zelenina začíná koncem léta strádat. Ovlhčení listů rostlin vyvolává rozvoj houbových chorob na listech i plodech rajčat, paprik, tykví  s měkkou slupkou, okurek, lilků.

Dozrávání a růst plodů se zpomaluje. Okurky a lilky zastavují růst při teplotách klesajících k 5 °C. Někdy je lepší větší plody sklidit dříve, část zpracovat, ty nejlepší uložit v chladničce.

Proč nechat rajčata dozrát doma? Vydrží déle

Podle mých zkušeností se vyplatí nechat rajčata dozrát v místnosti. Sklidíme-li je včas,  (už narostlá, ale ještě zelená) a s větvičkou, vydrží déle než ta, která necháváme na přelomu léta a podzimu dojít na rostlinách. Ta už pak na sobě mají drobné skvrnky od šedé hniloby, která je rychle zlikviduje.

Kdy sklidiut a nechat rajčata odrůd Zlatava a Curanto F1 dozrát doma?

Rajčatové odrůdy Zlatava a Curanto F1

  • Ze sklizně v polovině září mi opakovaně vydržely plody drobnoplodých odrůd až do Vánoc, Zlatava ještě déle.

Nezralé papriky využijte na zpracování

Papriky sice ještě přirůstají, ale mnohde už nesládnou, mají mnohdy nepříjemně paprikovou chuť, jsou stejně jako lilek nahořklé. Na jídlo to není, ale v čalamádě, nebo nějaké sterilované směsi pod maso se to ztratí.

V každém případě bychom mělo vše buď sklidit před prvním mrazíkem, nebo dobře přikrýt. Aby třeba dýně vinou opomenutí na povrchu neomrzly a postupně všechny neshnily.

Pro jemnou chuť růžičkové kapusty

Brukvovitá zelenina (zelí, kapusty, květák, tuřín, pekingské a čínské zelí…) a třeba celer si takové počasí užívají. Začínají přirůstat lépe než za teplých nocí a dnů, kdy rosa zmizela s prvními paprsky slunce.

Růžičková kapusta

Pokud brzy odstraníme vegetační vrchol růžičkové kapusty, budou horní růžičky velké a řídké

Máme-li na záhonech růžičkovou kapustu, která nechce tvořit růžičky, v půlce září odstraníme její vrcholy.

Pokud bychom to udělali dříve, narostou horní růžičky sice velké, ale řídké.

Nejsou moc dobré, musí se déle vařit, nemají tu jemnost a delikátní chuť pevných, uvnitř světlounkých růžiček správně vypěstovaných.

Aby měly výbornou chuť řapíkaté celery, mangoldy, volné hlávky endivií a eskariolů či další druhy zeleniny, svazujeme jejich listoví za účelem vybělení.

Tip na pytel

Jednotlivé rostliny ochráníme proti mrazíkům tak, že je schováme do velkého pytle z průhledného plastu.

Pod tento kryt můžeme přidat pozdě večer několik petek s horkou vodou. Takovým přitopením pomůžeme rostlinám lépe překonat dobu do východu slunce, než se začne oteplovat.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Rajčata doma nedozrají a pokud lehce zčervenají, tak jsou stejně bez chuti. Dost se kazí – černé tečky. Nechávám 6 vijanů na rostlině a pak rostliny zaštipuji. Určitě pomůže ke konci vegetace přidat hořčík a draslík, plody lépe dozrají…

Je otázkou, jaké odrůdy pěstujete. Jestli klasiku, nebo ty, které mají gen „pomalého dozrávání“, LSL. Třeba Curanto dobře dozraje a klidně i uschne na stopce, Zlatava dochází do barvy a chuti také v pohodě. Ale v teplotách okolo 15 °C, sklízená ještě před mlhami a rosou konce září. Pak od těch černých teček nehnije, nemá je.
No a třeba Charmant F1, Spencer, Tastier F1, Gallant F1, Ateron F1, Pedro F1, Dafne F1, Akron F1, Palava F1, Hardy F1, když je utrhnete růžové, nezmění se. To jsou odrůdy, které dlouho vydrží v tom stavu, v jakém byly utrženy, nevyzrávájí. Sklízejí se na uložení když dozrají, vybarví se všechny plody na vijanu.

Pěkný den, rajčata dobře dozrávají doma v teple a především VE TMĚ (v neprůsvitné krabici).

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 4. 2024

Živé ploty ze stálezelených dřevin; druhy podle velikosti

Stálezelené dřeviny se hodí pro živé ploty, které mají celoročně zůstat neprůhledné. Ploty tvarované řezem navíc mohou pozemek chránit proti větru a prachu. Péče o odolné druhy dřevin je snadná.

zobrazit další rady a tipy
3
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x