Duben; čas na přímé výsevy mrkve, petržele či fazolí do půdy

4. 4. 2024

Skleník nebo fóliovník je pro jarní výsevy ideální. U některých druhů zeleniny se naopak ale doporučuje výsev přímý. Jak to tedy je?

 • V dubnu nastává čas na výsevy semen do půdy u mrkve, petržele, cibule, salátové řepy i hrachu. Vyset bychom je měli co nejdříve, aby stihla zachytit tolik potřebnou vláhu.
 • Za příznivých klimatických podmínek můžeme koncem měsíce také vyset přímo na záhony i teplomilné okurky, cukety a tykve. Do dostatečně prohřáté půdy vysejeme i semena fazolí a cukrové kukuřice.
 • Ven lze vysadit také rané košťáloviny ze sazenic, které jsme si předpěstovali z březnových výsevů.
 • Ve skleníku můžeme vyset semena melounů, cuket, patisonů a tzv. zimních tykví pro předpěstování sadby na květnovou výsadbu. Rovněž tak semena růžičkové kapusty, pórku a keříčkových rajčat.
 • V druhé polovině měsíce se můžeme pustit do výsadby  předpěstovaných sazenice rajčat, papriky, salátových okurek a lilků ve skleníku a fóliovníku.
 • Pokud jsme stihli vysít kořenovou zeleninu již v březnu, je už čas na její vyjednocení.

Výsevy bazalky

Rajčatový salát, nebo těstoviny se zeleninou bez čerstvé bazalky si mnozí z nás v plném létě dokáží je stěží představit. Mnoho bylinek je stejně aromatických začerstva i po usušení, bazalka je ale výjimkou. Čerstvá je nejchutnější. Sušením naopak ztrácí značnou část aroma.

Počátek dubna je vhodnou dobou pro výsevy bazalek. Traduje se, že semena klíčí na světle, jemné zasypání jim ale při klíčení nevadí.

Křehké lístky bazalky jsou citlivé na mráz proto sazeničky vysazujte ven až po zmrzlých, v druhé polovině května.

Za vyzkoušení stojí odrůdy:

 • Pesto

Pokud chceme autentickou bazalku s plnou vůní a chutí, je tato odrůda ta pravá. Je širokolistá s listem typu Genovese a má dobře větvené rostliny s výborným zdravotním stavem.

Keříkům bazalky bychom měli v létě věnovat pravidelnou péči, zejména vyštipovat květní výhony, abychom je udrželi co nejdéle ve vegetativním stadiu a mohli sbírat mladé listy.

jaro, doba na výsevy, autentická voňavá odrůda bazalky

Bazalka, odrůda Pesto

 • Minette

Drobnolistá bazalka s kompaktním růstem. Kvete pozdě a po seřezání ochotně obrůstá.

Výsevy do půdy nebo předpěstování sazenic?

Tato otázka se týká okurek, cuket, patisonů a tykví, dnes už ale i cukrových a vodních melounů. Zahrádkářská obec se v odpovědi na ní dělí na dvě velké skupiny.

 • Zastánci přímých výsevů argumentují lepším zakořeněním a růstem rostlin, jejich nerušeným vývojem od vyklíčení bez přesazovacího šoku. Jejich argumentaci podporuje i to, že tykve mají kůlový kořen a jeho narušení při přesazování jim nesvědčí.
 • Druhá skupina, preferující předpěstování sadby, zdůrazňuje natažení vegetační sezony do chladných jarních měsíců, které u této teplomilné zeleniny zajistí ranější sklizeň a jistější výnos.

Jednoznačná rada zde není. Každý by si měl zvážit, v jakých klimatických podmínkách má možnost zeleninu pěstovat. V teplejších oblastech je vyšší pravděpodobnost úspěchu s přímými výsevy, zatímco v chladnějších oblastech můžeme naopak profitovat z předpěstování sadby.

Zvážit bychom měli také i pracnost a dostupnost krytých prostor pro předpěstování sazenic, často nutných pro mladé rostliny rajčat a paprik.

Nebojme se experimentovat a zkoušet přímé výsevy i tam, kde jsou chladnější podmínky. Zpočátku můžeme použít bílou netkanou textilii pro zakrytí, nebo výsevy do otvorů v černé textilii. První sklizně budou možná o týden pozdnější, celková sklizeň ale může být díky lepší kondici přímo setých rostlin výrazně vyšší.

Cukrové a vodní melouny už také volají

Pomalu se blíží termín pro výsev cukrových i vodních melounů. Pro jejich pěstování je limitující zejména sucho.

Nevzdávejte to, zkuste to i letos, sladký a šťavnatý cukrový meloun utržený plně vyzrálý z vlastní zahrádky je lahůdkou.

Malý cukrový meloun

Odrůda cukrového melounu – Model

Polovina dubna je optimální pro výsev semen na předpěstování jejich sadby. Semena vysejeme přímo do květináčků nebo do truhlíku s agroperlitem a následně přepikýrujeme.

Melouny nemají rády narušení kořenů, proto se semenáčky zacházíme co nejopatrněji. Pro předpěstování silných sazenic postačí 6–7 týdnů. Na záhon je ale vysazujte raději až v druhé polovině května.

Osvědčené jsou odrůdy Halona F1 nebo Emir F1. Kdo chce menší, ale výrazně sladké lahůdky, pak je ideální odrůda Model.

V dubnu je stále čas na výsevy pórků

I když je můžeme vyset přímo na venkovní záhon, předpěstování sazenic v krytých prostorech dává spolehlivější výsledky. Optimální je přepikýrování vzešlých semenáčků do sadbovačů s menšími buňkami. Necháme je dostatečně zesílit, až kořeny vytvoří v sadbovači silný kořenový bal a prokoření jej.

jarní výsevy, pórek je lepší si předpěstovat

Předpěstování sazenic pórku dává jistější úrodu

Sazenice vysazujeme hlouběji do rýh, abychom je mohli později nahrnout, na konečnou vzdálenost 40 x 10–15 cm.

Spolehlivé odrůdy jsou např.:

 • Golem

Spolehlivý poloraný pór určený pro letní a podzimní sklizeň. Rostlina je středně vysoká se vzpřímenými listy a dlouhou konzumní části dorůstající 30–35 cm.

 • Titus

Vysoce výnosná odrůda, určená pro podzimní sklizeň s možností přezimování. Spolehlivě snáší mrazy do –12 °C. Listy jsou dlouhé, tmavě modrozelené, vzpřímené. Část ke spotřebě je hrubá a dlouhá 20–25 cm.

Foto autor

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

29. 5. 2024

Snížením počtu plůdků jablek, hrušek a broskví zlepšíme úrodu

U ovocných stromů je žádoucí menší množství plodů. Jabloně, hrušně a broskvoně se příliš velkým nasazením plodů oslabují. Plody zůstávají drobné, přibývá chorob i škůdců a také nasazení květních pupenů pro úrodu v příštím roce je podstatně nižší.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x