Únor ve studeném skleníku: výsev, předpěstování, výsadba
30. 1. 2021V únoru, jakmile pominou největší mrazy, připravíme si ve skleníku půdu, abychom mohli vysévat ranou zeleninu: ředkvičky, případně i salát a špenát.
Než dorazí jaro, můžeme si zpestřit jídelníček chutěmi listového koriandru a vyzkoušet i méně známou salátovou zeleninu šruchu zelnou.
S prodlužujícím se dnem můžeme rozšířit sortiment salátové nebo kořeninové zeleniny pěstované v samozavlažovacím truhlíku.
Mladé listy koriandru mají zvláštní, výrazné aroma, pronikavě voní po borovici, šalvěji a citronu. Čerstvé lístky můžeme přidat do studených jogurtových omáček, do polévek, pokrmů z luštěnin a brambor do zeleninové či masové směsi.
Pro sklizeň mladých listů vyséváme koriandr, například odrůdu Long Standing, nahusto do sponu 1 x 0,5 cm a jen 0,5 cm hluboko. Optimální teplota pro klíčení je 20 °C. Po vzejití udržujeme substrát vlhký, ale nepřemokřujeme ho. Na dopěstování ke sklizni mladých listů je třeba 6 až 8 týdnů.
Salátovou, v Česku méně známou zeleninou je šrucha zelná (Portulaca oleracea). Vyséváme mělce do truhlíku, který umístíme na jižní stranu (spon 20 x 5 cm, počítáme s 1 dm² na rostlinu). Šrucha miluje slunné stanoviště, kde roste velmi rychle. Již přibližně za měsíc můžeme otrhávat první mladé listy, sklízíme je postupně až do doby než rostlina vykvete.
Mladé listy rychle rostoucí odrůdy Green Purslane mají vysoký obsah minerálů a vody. Hodí se do zeleninových salátů, jako koření do polévek nebo k masu. Po vykvetení dostávají listy ostrou chuť. Lze je používat i jako špenát.
Foto autor
Jahodníky je třeba připravit na zimu tak, aby jim neublížil mráz. Krčky rostlin chráníme zeminou, celé rostliny zasteleme pod chvojí. Stejně se postaráme o převislé jahody, které přemístíme z nádob na záhon.