Červnová péče o zeleninu plodovou, listovou, luskovou…

21. 6. 2019

V letních měsících zelenina potřebuje zejména závlahu, okopávku, mulčování, pletí, hnojení, ale také jednocení, přihrnování a ochranu.

Závlaha

Voda je v zelinářské zahradě nenahraditelná. Vypěstování kvalitní a křehké zeleniny vyžaduje hojnou zálivku již po jednom týdnu sucha.

Kedlubny potřebují vodu

Kedlubnový záhon potřebuje pít; foto Shutterstock

V závěru delšího období sucha a ve druhé polovině vegetace jsou však pro zeleninu vhodnější menší dávky vody v pravidelných intervalech. Náhlý nadbytek vody může vést k praskání kedlubnů, rajčat, kapusty, ledového salátu ap.

Živiny

Dále jsou důležité snadno rozpustné a pomalu působící živiny v půdě. Ty poskytneme jednak mulčováním čerstvým kompostem a případně přihnojením minerálním hnojivem přibližně 1x za měsíc (vždy podle nároků plodiny a dané situace).

Půda

Půdní pokryv mulčováním o výšce vrstvy asi 5 cm pomáhá šetřit nejen vodu a hnojivo, ale téměř zabrání klíčení a růstu plevelů. Používáme jej hlavně u dlouhodobějších kultur po vyjednocení výsevů nebo ujmutí sazenic.

Mulč ze zavadlé posečené trávy na řepném záhonu

Mulčování zavadlou trávou svědčí také řepě; foto Shutterstock

Přihrnování rostlin je také dobrým opatřením v zeleninové zahradě. Zlepšuje odolnost rostlin a povzbudí lepší kořenění. Přihrnování zeminy k rostlinám a tvorba zalévacích brázd je výhodná hlavně u brambor, mrkve, fazolí a hrachu, rajčat a paprik, lilku, pórku a hlávkového zelí. Při přihrnování dáme pozor na listová srdéčka, ta nikdy nezahrnujeme!

Po vydatnějších srážkách nebo závlaze odstraníme půdní škraloup kypřením. Omezíme tak nadměrné ztráty půdní vláhy a půdu i provzdušníme a odplevelíme.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x