Zelený typ čekanky sejeme v červnu, podobně i čekanku pro kořeny a puky
19. 6. 2021Stále oblíbenější jsou dnes listové formy čekanky, tedy zelenolisté a červenolisté čekanky hlávkové neboli salátové.
V letních měsících zelenina potřebuje zejména závlahu, okopávku, mulčování, pletí, hnojení, ale také jednocení, přihrnování a ochranu.
Voda je v zelinářské zahradě nenahraditelná. Vypěstování kvalitní a křehké zeleniny vyžaduje hojnou zálivku již po jednom týdnu sucha.
V závěru delšího období sucha a ve druhé polovině vegetace jsou však pro zeleninu vhodnější menší dávky vody v pravidelných intervalech. Náhlý nadbytek vody může vést k praskání kedlubnů, rajčat, kapusty, ledového salátu ap.
Dále jsou důležité snadno rozpustné a pomalu působící živiny v půdě. Ty poskytneme jednak mulčováním čerstvým kompostem a případně přihnojením minerálním hnojivem přibližně 1x za měsíc (vždy podle nároků plodiny a dané situace).
Půdní pokryv mulčováním o výšce vrstvy asi 5 cm pomáhá šetřit nejen vodu a hnojivo, ale téměř zabrání klíčení a růstu plevelů. Používáme jej hlavně u dlouhodobějších kultur po vyjednocení výsevů nebo ujmutí sazenic.
Přihrnování rostlin je také dobrým opatřením v zeleninové zahradě. Zlepšuje odolnost rostlin a povzbudí lepší kořenění. Přihrnování zeminy k rostlinám a tvorba zalévacích brázd je výhodná hlavně u brambor, mrkve, fazolí a hrachu, rajčat a paprik, lilku, pórku a hlávkového zelí. Při přihrnování dáme pozor na listová srdéčka, ta nikdy nezahrnujeme!
Po vydatnějších srážkách nebo závlaze odstraníme půdní škraloup kypřením. Omezíme tak nadměrné ztráty půdní vláhy a půdu i provzdušníme a odplevelíme.
Mezi volně rostoucími nebo kulturně pěstovanými rostlinami, najdeme velké množství nebezpečných a problematických druhů. S těmito rostlinami se můžeme setkat ve výsadbách veřejné zeleně, zámeckých a městských parcích, v soukromých zahradách.