Červnová péče o zeleninu plodovou, listovou, luskovou…

21. 6. 2019

V letních měsících zelenina potřebuje zejména závlahu, okopávku, mulčování, pletí, hnojení, ale také jednocení, přihrnování a ochranu.

Závlaha

Voda je v zelinářské zahradě nenahraditelná. Vypěstování kvalitní a křehké zeleniny vyžaduje hojnou zálivku již po jednom týdnu sucha.

Kedlubny potřebují vodu

Kedlubnový záhon potřebuje pít; foto Shutterstock

V závěru delšího období sucha a ve druhé polovině vegetace jsou však pro zeleninu vhodnější menší dávky vody v pravidelných intervalech. Náhlý nadbytek vody může vést k praskání kedlubnů, rajčat, kapusty, ledového salátu ap.

Živiny

Dále jsou důležité snadno rozpustné a pomalu působící živiny v půdě. Ty poskytneme jednak mulčováním čerstvým kompostem a případně přihnojením minerálním hnojivem přibližně 1x za měsíc (vždy podle nároků plodiny a dané situace).

Půda

Půdní pokryv mulčováním o výšce vrstvy asi 5 cm pomáhá šetřit nejen vodu a hnojivo, ale téměř zabrání klíčení a růstu plevelů. Používáme jej hlavně u dlouhodobějších kultur po vyjednocení výsevů nebo ujmutí sazenic.

Mulč ze zavadlé posečené trávy na řepném záhonu

Mulčování zavadlou trávou svědčí také řepě; foto Shutterstock

Přihrnování rostlin je také dobrým opatřením v zeleninové zahradě. Zlepšuje odolnost rostlin a povzbudí lepší kořenění. Přihrnování zeminy k rostlinám a tvorba zalévacích brázd je výhodná hlavně u brambor, mrkve, fazolí a hrachu, rajčat a paprik, lilku, pórku a hlávkového zelí. Při přihrnování dáme pozor na listová srdéčka, ta nikdy nezahrnujeme!

Po vydatnějších srážkách nebo závlaze odstraníme půdní škraloup kypřením. Omezíme tak nadměrné ztráty půdní vláhy a půdu i provzdušníme a odplevelíme.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

4. 10. 2023

Kam vysadit ovocné stromky, aby se jim dobře dařilo

Stromky nesázíme ani na místě poraženého stromu dříve než po pěti letech. Půdu ozdravíme pěstováním záhonové plodiny, kypřením a přidáváním kompostované zeminy. Tam, kde žila jádrovina, i po několika letech upřednostníme peckovinu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x