Červencová péče o zeleninu: sklizeň a ochrana

21. 7. 2021

Na venkovních záhonech jsme začali se sklizní teplomilné zeleniny: rajčat, okurek a cuket. Sklízíme i fazolové lusky, letní salát, karotku a další zeleninu.

U tyčkových rajčat průběžně vylamujeme zálistky  a to co nejdříve, abychom předešli velkým poraněním.

Jednotlivá rajčata sklízíme bez stopky

Plody sklízíme červené, bez stopky. U keříčkových rajčat, kde dozrávají plody najednou, odstřihneme celý hrozen i se stopkou.

Okurky nakládačky

Salátové okurky ani nakládačky nenecháváme přerůst. Nakládačky sklízíme ráno 2–3 krát týdně, nejlépe ve velikosti je 5–7 cm. Salátovky necháme dorůst větší, sklízíme 1–2 krát za týden. Pravidelná sklizeň podpoří nakvétání a násadu dalších plodů.

  • Žluté skvrny na slupce okurky jsou znakem přezrávání. Při nedostatku vody jsou plody hořké.

Cukety

Sklízíme cukety a to ve velikosti do 20 cm. Menší cukety jsou nejchutnější. Pokud necháváme na rostlině přerostlé veliké plody, zpomalíme násadu dalších cuket, rostlina se vysiluje.

Opadávání květů a poupat papriky se objevuje zejména ve sklenících a fóliovnících při vysokých teplotách a vzdušné vlhkosti pod 60 %. Pomůže intenzivní větrání a zvýšení vzdušné vlhkosti tím, že poléváme i ostatní prostory v pěstírně.

Cibuli a česnek připravíme na sklizeň

Cibuloviny, jako jsou česnek, cibule kuchyňská a cibule šalotka, přestaneme zalévat a rostliny připravujeme na sklizeň. Znakem jsou zaschlé špičky listů, později se nať zlomí v krčku a lehá si. Sklízíme zpravidla koncem července, začátkem srpna. Srpnový termín je vhodný pro sklizeň cibule z přímých výsevů.

Ve skleníku chráníme okurky, rajčata a papriky proti mšicím, třásněnkám a molicím. Využijeme k tomu možnosti biologické ochrany.

Zejména za vlhkého počasí ohrožuje celer skvrnitost listů.

U rajčat, okurek a cukrových melounů se za vlhka objevují houbové choroby.

Foto Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

30. 7. 2021

Co mají společné pelargonie, muškáty a čapí zobáky

Balkonové pelargonie patří k robustním hrnkovým a truhlíkovým květinám. Mohou být pěstovány i na větrných místech a zůstávají dlouho pěkné, i když je občas zapomeneme zalít. Kvetou po celou vegetační sezonu od časného jara do pozdního podzimu.

zobrazit další rady a tipy