Vyséváme zeleninu: na záhony, do pařeniště, na parapet
26. 2. 2020Od konce února lze začít s přípravou lehkých půd na slunných stanovištích pro venkovní výsevy zeleniny. Některé druhy už vyséváme.
Jakmile půda rozmrzne, na vhodném místě přikryjeme několik trsů pampelišky většími květináči tak, aby zakryly listy.
Přilepšíme si tak ve svém jídelníčku výborným salátem z vybělených a nehořkých listů.
Pažitku z volné půdy můžeme v tomto období hrnkovat pro vlastní potřebu v kuchyni. Pro její lepší stimulaci k růstu ji vyjmeme z půdy a na několik málo hodin ponoříme do mírně teplé vody, ne teplejší než 30 °C.
Ozimé – přezimované – plodiny (polníček, špenát, jarní cibule) se nyní probouzejí k růstu. Mírně je přihnojíme a k dopěstování využijeme fóliový kryt.
V zeleninové zahradě můžeme ochrannou síť použít opakovaně. Propouští k rostlinám světlo, vodu i vzduch. Síť umístíme ihned po výsevu nebo výsadbě naplocho, nebo jako podepřený tunel. Podle plodiny ji snímáme 1–4 týdny před sklizní.
Proti náletu škůdců a nakladení vajíček ochrání zelí, ředkvičky, ředkve, pór, cibule i mrkve. Znemožní přístup také běláskům, můře a květilce zelné, předivce polní, houbomilce česnekové a dalším. Zmírní i případné škody na zelenině způsobené krupobitím, průtrží mračen a prakticky vyloučí poškození způsobovaná divokou zvěří a ptactvem.
První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.