Výstava Květy se proměnila v rozkvetlý ráj

18. 7. 2017

Návštěvníci výstavy Květy, která v Lysé nad Labem skončila v neděli 16. července se mohli aspoň na chvilku díky expozici Českého zahrádkářského svazu přenést do skutečného Ráje. Kromě tisíců rozkvetlých květů zde na ně čekala i speciálně upravená cestička, kde si mohli bosou nohou otestovat různé druhy povrchů a materiálů, které nabízí sama příroda.

Zahrádkáři samozřejmě nezapomněli do své výstavní expozice zakomponovat strom poznání, bez kterého by Ráj nebyl rájem. Hlavní roli však na výstavě Květy hrají, jak jinak, květy. Vždy pečlivě označené, aby návštěvníci našli tu správnou inspiraci pro svou zahrádku či zahradu. A pro všechny, kteří při pěstování křehkých květů občas tápou, byly v expozici ČZS připraveny i bezplatné odborné poradny pro pěstitele růží, pelargónií, jiřinek a lilií.

Především starší generace zavzpomínala při tematických panelech na období budování zahrádkových osad. Český zahrádkářský svaz totiž letos slaví 60 let své existence. Při jeho oslavách samozřejmě nesmí chybět ani časopis Zahrádkář, který připravil speciální nabídku pro nové předplatitele.

Na své si samozřejmě přišli i nejmenší návštěvníci, pro které bude otevřen dětský koutek plný zábavy a her. K pohodové návštěvě expozice ČZS přispěl i tradiční vinařský koutek s nefalšovanou živou cimbálovou muzikou. Na památku se pak všichni návštěvníci mohli zvěčnit u fotostěny poblíž vodopádu, který spolu s palmami a tropickými rostlinami už jen podtrhne dokonalý pocit rajské zahrady.

Návštěvníky nadchlo finále Floristické soutěže

V pátek 14. července mohli na výstavišti v Lysé nad Labem přihlížet tradičnímu finále floristické soutěže ČZS „Staň se hvězdou floristiky“, Měli tam mimořádnou možnost porovnat, jaké jsou a budou trendy v aranžování květin. Ve finálovém klání se představili nejlepší floristé, kteří se do finále probojovali z krajských a zemských kol, a to v kategorii žáků ZŠ, studentů SŠ a starších 20 let.

Letos dostali soutěžící ve všech kategoriích dva úkoly s tematikou „Kousek ráje“. V prvním úkolu vytvářeli z lučních a letních květů kytici pro Evu a ve druhém věnec z Ráje. Soutěž tradičně hodnotili zkušení profesionální floristé, a to za přítomnosti veřejnosti, která se vždy stává doslova součástí soutěžního klání. I běžný návštěvník výstavy se tak mohle dozvědět četné fígle a tipy profesionálních floristů.

Porota hodnotila nejen originalitu květinových aranžmá, jejich vyváženost a technické provedení, ale i jejich odolnost v čase. Jednotlivé dekorace totiž musely vydržet v plné kráse nejméně tři dny, tedy do konce samotné výstavy Květy.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

21. 4. 2024

Jak zavlažovat rostliny, a neplýtvat přitom vodou

Přírodní srážky a spodní voda nestačí pro zásobování vodou náročných zahradních rostlin. Nedostatek vody vede u rostlin k jejich vadnutí a tím omezení růstu, kvetení i výnosu. Spotřeba roční dodatečné závlahy při normálním průběhu vegetace se odhaduje na 300 až 500 l vody na m².

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x