Tropičtí motýli 2018 ve skleníku Fata Morgana

21. 3. 2018

„Tentokrát jsme z osvědčené motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou objednali celkem 5390 kukel včetně druhů, které jsme dosud nevystavovali,“ uvádějí pořadatelé tradiční výstavy.

  • Probíhá od 3. dubna do 20. května 2018 ve skleníku Fata Morgana Botanické zahrady v Praze Troji Otevřeno je od 9 do 18 hodin denně vyjma pondělí.

Kromě atraktivních modrokřídlých zástupců rodu Morpho či nočních druhů z rodu Attacus  spatří  zájemci například babočku druhu Tithorea harmonia, která patří do stejné podčeledi jako známí stěhovaví motýli monarchové. Tento druh se v přírodě vyskytuje od Mexika po Jižní Ameriku v 25 poddruzích a je jedovatý, protože se jeho housenky živí jedovatými rostlinami z čeledi toješťovitých.

Motýl Morpho peleides

Druh Morpho peleides nemá na křídlech žádné barevné pigmenty. Lesklá modrá barva se tvoří lomem světla na drobounkých šupinkách, které křídla pokrývají.

„Kresbu jeho křídel napodobují některé nejedovaté druhy zejména z rodu Heliconius, čímž se chrání před predátory. Tento jev se nazývá Batesova mimeze,“ říká kurátorka výstavy Eva Smržová. Upozorňuje také, jakou funkci plní motýli v přírodě a proč jsou tuzemské druhy důležité v zahradách.

„Rostliny a motýli spolu v přírodě vytvářejí velmi úzké vztahy. Housenky se živí listy a kvůli tomu se z nich mnohdy stávají nevítaní škůdci zemědělských plodin. Motýli však hrají významnou roli coby opylovači. Na rozdíl od včel vidí i odstíny červené barvy. Mají navíc dlouhý sosák, kterým dosáhnou na nektar v jinak nedostupných částech květů. Mohou tedy opylovat rostliny, které pro včely a jiné opylovače nejsou atraktivní.“

Exotickým motýlům se ve  skleníku Fata Morgana dobře daří, takže se tu občas i páří. Návštěvníci však mohou být klidní; vajíčka motýlích housenek zahradníci sbírají, aby housenky neohrožovaly listy vzácných rostlin.

Foto Botanická zahrada v Praze Troji

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 4. 2024

Živé ploty ze stálezelených dřevin; druhy podle velikosti

Stálezelené dřeviny se hodí pro živé ploty, které mají celoročně zůstat neprůhledné. Ploty tvarované řezem navíc mohou pozemek chránit proti větru a prachu. Péče o odolné druhy dřevin je snadná.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x