Aktuálně zrající – letní hrušky sladce vonící
1. 8. 2024V sadech, ale i na zahrádkách dozrávají letní hrušky i jablka. Prázdniny se přehouply do druhé poloviny, léto pokračuje.
Pomologická komise pracující v rámci programu Oživení starých odrůd, vyhlásila starou odrůdou pro rok 2025 hrušeň Solanku.
Solanka je letní odrůda hrušně, která právě nyní dozrává. Pro lepší přepravu ji můžeme sklízet dva týdny předem. Solanka patří k snad nejznámějším a nejlepším českým máslovkám. U hrušek na první pohled převládá zelená barva slupky, při plné zralosti se vybarvuje až do citronově žluté. Tvar plodu je variabilní, nejčastěji hruškovitý, ale někdy až cibulovitý. Plody jsou středně velké, šťavnaté. Chuť příjemně sladká, s osobitou kořenitostí.
Solanku objevili jako náhodný semenáč, přičemž záznamy o ní pocházejí z první poloviny 19. století. Pochází z obce Solany na Libochovicku, v Českém Středohoří (po této obci dostala také jméno). Historicky se vyvážela po Labi do Německa, kde je dosud známa pod německým názvem Solaner.
Stromy rostou bujně. Tvoří široce rozložité koruny, bohatě olistěné kožovitými listy. Rostou do výšky přibližně 8 m a do šíře 8 m. Jsou méně náročné na řez. Pokud nezmrznou v květu, plodí každoročně a hojně. Daří se jim ve vyšších polohách, nejraději uvítají závětrné stanoviště do 450 m. n. m. Netrpí na choroby a škůdce. Stromy jsou dlouhověké, často i stoleté. Solanka je využívána především na přímý konzum, konzervaci, sušení ale i destilaci.
Odrůda byla vyhlášena v rámci Výstavy starých odrůd letních jádrovin a slivoní v pražském Domě ochránců přírody, kde si mohli návštěvníci plody Solanky nejen prohlédnout, ale také ochutnat. Výstava, která se konala v rámci odborného programu Českého svazu ochránců přírody – Oživení starých odrůd, poskytla mimo jiné unikátní příležitost přiblížit veřejnosti tyto vzácné ovocné odrůdy.
Informace o starých ovocných odrůdách a genofondových plochách jsou k dispozici na www.stareodrudy.cz.
Foto Zdroj ČSOP
Mezi volně rostoucími nebo kulturně pěstovanými rostlinami, najdeme velké množství nebezpečných a problematických druhů. S těmito rostlinami se můžeme setkat ve výsadbách veřejné zeleně, zámeckých a městských parcích, v soukromých zahradách.
No, OK…jen není pravda, že netrpí na choroby, ta naše chytla rez jaksepatří….:-(
Nic nového pod sluncem. Všechny evropské hrušně rez úspěšně napadá. Jaksepatří. U Solanky se rez nepouští do plodů. Kdo se o stromy stará, tomu rez nijak výrazně neublíží. Je jen na pár listech, které narostly v dubnu a květnu. Pokud strom řežete, občas třeba i pohnojíte, naroste Vám do konce sezony tolik zdravých listů, že můžete nad těmi několika rzivými mávnout rukou. Jestli se nestaráte, je to zlé. Pro Vás i pro stromy.