Žížaly, slunéčka a další užiteční pomocníci v zahradách

12. 5. 2020

Žížaly se živí organickými látkami a přetvářejí je v jemnou zeminu bohatou zejména na humus. Půdu současně provzdušňují a umožňují vydatné zasakování srážkové vody.

Žížalí chodby fungují jako zemní vzduchové kanály, které provzdušňují a provětrávají půdu do hloubky. Žížaly proto považujeme za jedny z nejužitečnějších živočichů, které žijí v zahradách. Zejména jako producenti kompostu poskytují žížaly každé zahradě významnou službu.

Žížalí hromádka

Ve vlhku zůstane žížalí exkrement navršený do výšky; foto V. Pižl

Hmyz na zahradě

Mezi hmyzem mají škůdci zahradních rostlin mnoho přirozených nepřátel. Řeč je o slunéčkách sedmitečných a jejich larvách, dále o pestřenkách, zlatoočkách a denivkách. Přemnoží-li se mšice, velice rychle se zvýší i populace jejich přirození nepřátel. Přirozeným způsobem tak reagují na výskyt škůdců a brzdí jejich rozpínavost a likvidují je.

Zlatoočko

Zlatoočko; foto Shutterstock

Pokud však použijeme chemické postřiky spolu s mšicemi zničíme i tyto naše zahradní pomocníky. Používejme proto chemickou ochranu s rozvahou. Když už po chemii sáhneme, mělo by to být jen v brzkých ranních hodinách a hlavně během chladnějších dnů.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

7. 9. 2024

Jak poznat, že nastal čas na sklizeň jablek a hrušek

Správná sklizňová zralost nastává zpravidla při snadné odlučitelnosti stopky od větévky. Jsou však odrůdy u kterých to neplatí, potom se hodnotí ostatní znaky: barva jadérek, vybarvení slupky a i větší propad plodů za bezvětří.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x