Zimní krmení ptáků a budky oživí zahradu, podpoří zdraví rostlin

30. 10. 2019

S ochranou plodin před škůdci celoročně pomáhají ptáci. Do zahrady je přilákáme jak zimním krmením, tak nabídkou míst ke hnízdění.

Hnízdní budky využije ptactvo už v zimě

Každý ptačí druh má své specifické požadavky, týkající se hlavně velikosti (průměru) vletového otvoru. Nové budky vyvěšujeme již na podzim, aby přes zimu získaly patinu, ptáci si na ně zvykli a mohli je začít využívat už v zimním období nepohody pro přenocování.

V zahradách nebo sadech si můžeme dovolit instalovat více budek. Ornitologové doporučují minimálně 15–20 m od sebe. V klidném místě umístíme budku pro zpěvné ptactvo 2 až 3 m vysoko. Volbou typu budky a velikosti se můžeme pokusit přilákat do zahrady určitý ptačí druh. Vletový otvor nasměrujeme po větru tak, aby do budky nepršelo.

Sýkora modřinka

Sýkorka modřinka, okrasa zahrady i pomocnice, foto Pixabay

Starší budky na podzim vyčistíme

Podzimním čištěním budky prospějeme i opeřencům, kteří v ní budou během zimy nocovat.

Budky starší, které již na zahradě ptáčkům slouží, každoročně časně na podzim vyčistíme. Odstraníme hnízda vos a sršňů nebo starý hnízdní materiál.

Na čištění je dobré pamatovat již při výrobě budky. Do dna můžeme vyvrtat otvory o průměru asi 5 mm. na odvedení případné vlhkosti. Potřebná je i snadno odnímatelná stěna, která usnadní pečlivé čištění kartáčem a teplou vodou. To postačí na likvidaci parazitů, kteří se v ní usídlili a příští rok by oslabovali mláďata.

Zkontrolujeme zavěšení a stav dřeva, opravíme závady, aby budka byla pro ptáky bezpečná a dlouho jim sloužila.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *