V zimě je čas připravit zahradní techniku na novou sezonu

8. 1. 2020

Některé zahradní nářadí bývá potřebné už od února. V lednu máme ještě čas na jeho údržbu. Můžeme také vylepšit uložení nástrojů, abychom je měli hned po ruce.

Pokud jsme to koncem roku nestihli, nářadí a všechny pomůcky očistíme a poškozené opravíme, nakonzervujeme, natřeme, přezkoušíme. To platí nejen o nožích, nůžkách, motykách a rýčích, ale také o sekačkách na trávu, o čerpadlech, postřikovačích a dalším zahradnickém vybavení.

Čištěná žebra vzduchem chlazeného motoru

Čištění pláště motoru prospěje jeho chlazení vzduchem

Oleje

Aktuálnímu dostatku času můžeme podřídit i přípravu na sezonu. Například: Výměna starého oleje ve čtyřtaktních motorech se doporučuje provést na jaře, aby kvalitu maziva nesníží vodní kondenzát, který se v chladu vysráží na stěnách olejové vany. Pokud však máme stroj uložen v místě s přijatelnou teplotou a chceme se na jaře věnovat jiným činnostem, můžeme olej vyměnit nyní.

Stroji, který používáme do pozdního podzimu a od konce zimy, svědčí tzv. celoroční motorový olej s viskozitou vhodnou do chladného období roku.

Olej vybíráme s ohledem na vzduchem chlazené motory zahradní techniky. Oleje do automobilových motorů, které jsou chlazeny vodou a pracují při nižších teplotách, se do zahradních strojů nehodí.

  • Co se týče dvoutaktních motorů, měli bychom vědět, kdy jsme kupovali nebo míchali směs benzínu a oleje – mazací vlastnosti paliva se po několika měsících snižují.
  • Zejména vysokootáčkové dvoutakty vyžadují směs s olejem do vysokootáčkových dvoutaktních motorů (motocyklů).

Akumulátory

Také zdánlivě bezúdržbové akumulátory stále oblíbenější zahradní aku techniky bychom měli přes zimu udržovat i skladovat podle návodu výrobce a podle toho kontrolovat stav nabití.

Nože, nůžky, pily

Důležitá je i kontrola zahradnických nožů a nůžek, ručních či motorových pil. Zejména roubování nebo zahlazování řezných ran vyžaduje kvůli zdraví rostlin perfektní stav ostří. Byla by škoda zahodit měsíce či roky pěstitelských úspěchů kvůli nekvalitnímu vybavení. Nyní je čas i na promyšlené nákupy zahradního nádobíčka.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 4. 2024

Jak upravit řezem broskvoň po jarní výsadbě

Nově zakoupenou broskvoň vysazujeme co nejdříve. Při výsadbě provedeme srovnávací řez koruny, aby nadzemní část rostliny odpovídala kořenové části.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x