Některé zahradní nářadí bývá potřebné už od února. V lednu máme ještě čas na jeho údržbu. Můžeme také vylepšit uložení nástrojů, abychom je měli hned po ruce.
Pokud jsme to koncem roku nestihli, nářadí a všechny pomůcky očistíme a poškozené opravíme, nakonzervujeme, natřeme, přezkoušíme. To platí nejen o nožích, nůžkách, motykách a rýčích, ale také o sekačkách na trávu, o čerpadlech, postřikovačích a dalším zahradnickém vybavení.
Aktuálnímu dostatku času můžeme podřídit i přípravu na sezonu. Například: Výměna starého oleje ve čtyřtaktních motorech se doporučuje provést na jaře, aby kvalitu maziva nesníží vodní kondenzát, který se v chladu vysráží na stěnách olejové vany. Pokud však máme stroj uložen v místě s přijatelnou teplotou a chceme se na jaře věnovat jiným činnostem, můžeme olej vyměnit nyní.
Stroji, který používáme do pozdního podzimu a od konce zimy, svědčí tzv. celoroční motorový olej s viskozitou vhodnou do chladného období roku.
Olej vybíráme s ohledem na vzduchem chlazené motory zahradní techniky. Oleje do automobilových motorů, které jsou chlazeny vodou a pracují při nižších teplotách, se do zahradních strojů nehodí.
Také zdánlivě bezúdržbové akumulátory stále oblíbenější zahradní aku techniky bychom měli přes zimu udržovat i skladovat podle návodu výrobce a podle toho kontrolovat stav nabití.
Důležitá je i kontrola zahradnických nožů a nůžek, ručních či motorových pil. Zejména roubování nebo zahlazování řezných ran vyžaduje kvůli zdraví rostlin perfektní stav ostří. Byla by škoda zahodit měsíce či roky pěstitelských úspěchů kvůli nekvalitnímu vybavení. Nyní je čas i na promyšlené nákupy zahradního nádobíčka.
Ač se to díky mlhám a občasnému mrholení nezdá, v říjnu může být poměrně sucho. Vláha v půdě se po horkém létě obnovuje jen pomalu. S tím musíme počítat při výsadbě nových rostlin, které důkladně zaléváme.